Սկեսուրի` Հայկանուշ Միքայելյանի կողմից դաժան ծեծի ու կտտանքների ենթարկված Մարիամ Գևորգյանի գործով դատական հաջորդ նիստը նշանակված է հաջորդ հինգշաբթի: Ընթանում է վկաների հարցաքննություն: Այս մասին հայտնեց Գևորգյանի փաստաբան Նոնա Գալստյանը:
Ինչպես ավելի վաղ Panorama.am-ին տեղեկացրել էր փաստաբանը, մտադիր է բողոքարկել դատավորի գործողությունները, քանի որ, իր կարծիքով, դատավորն ունի կանխակալ մոտեցում:
«Այս պահին մենք դեռ բողոք չենք ուղարկել դատարան, այն քննարկման փուլում է: Քանի որ քննությունն այնպիսի փուլում է, երբ տեղի են ունենում որոշակի գործողություններ, առայժմ չենք ուզում այդ գործողություններն, այսպես ասած, կանգնեցնել, քանի որ տուժողի շահերից էլ է բխում, որ գործի քննությունն իրականացվի հնարավորինս արագ ու արդյունավետ»,-ասաց փաստաբանը, նշելով, որ դատավորի գործողությունները կոնկրետ իր նկատմամբ են եղել:
Փաստաբանի խոսքով, գործը քննող դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը քննության ընթացքում անհարկի հիշեցնում է, որ իրենք բողոքարկել են դռնփակ դատավարություն իրականացնելու դատարանի որոշումը, անընդհատ ասում է, ինչու ակցիա իրականացրեցիք նախագահական նստավայրի դիմաց, ինչու բողոքարկեցիք, ինչու եք փորձում նման ձևերով տուժողի շահերը պաշտպանել:
«Մենք ունենք նման իրավունք, իսկ ինքը փորձում է ճնշում իրականցնել, որպեսզի մենք մեր իրավունքից չօգտվենք»,-ասաց Նոնա Գալստյանը, ավելացնելով, որ դռնփակ որոշումը բողոքարկել են նաև Վճռաբեկ դատարանում, դեռ պատասխան չկա:
Նոնա Գալստյանը պատրաստվում է նաև առանձին հոդվածով պատասխանել Դատական դեպարտամենտի միջազգային համագործակցության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանին, ով հայտարարել է, թե դատարանի շենքի առաջ ու այլ վայրերում Մարիամի գործով բաց դատավարության, արդար քննության պահանջով անցկացվող ակցիաների կազմակերպումն ու իրագործումը ոչ միայն իմաստազուրկ է, այլ նաև որոշ դեպքերում կարող է դիտարկվել որպես դատարանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու միջոց:
Նրա խոսքով, «էլ ավելի ցավալի է» այն, որ նման միջոցառումների կազմակերպիչներից են նաև փաստաբանները:
Հիշեցնենք, որ Մարիամ Գևորգյանի հայցը քննվում է Վայով Ձորի և Արարատի ընդհանուր իրավասության դատարանում: Սկեսրոջ` ամբաստանյալի ու մյուս հարսի` տուժողներից մեկի միջնորդությամբ դատական նիստերն անցկացվում են դռնփակ: Մարիամն ու իր փաստաբանը, ինչպես նաև կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ՀԿ-ները պահանջում են դռնբաց դատավարություն` հիմնավորելով, թե այդ դեպքում գործը հասարակական հնչեղություն կստանա, դատարանն էլ արդար որոշում կկայացնի:
Մարիամի սկեսուրը Հայկանուշ Միքայելյանը հարսին խոշտանգումների է ենթարկել որդու` Դավիթ Զիրոյանի հետ: Գևորգյանը Զիրոյանի հետ ամուսնացել է 2009 թվականի նոյեմբերին, նույն տարվա դեկտեմբերին տեղափոխվել է Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ աղջկան 10 ամսվա ընթացքում պարբերաբար ծեծի և կտտանքների են ենթարկել:
Երևան վերադառնալուց հետո Գևորգյանը դիմել է ոստիկանություն, ամուսնուն մեղադրանք է առաջադրվել «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու» և «Ծեծ» հոդվածներով, որի համաձայն նրան կարող էին դատապարտել մինչև 3 տարվա ազատազրկման: Դատարանի որոշմամբ` Զիրոյանն ազատ է արձակվել Հայաստանի Հանրապետության 20-ամյակի կապակցությամբ ՀՀ նախագահի կողմից հայտարարված համաներմամբ: Հայկանուշ Միքայելյանի դեմ առաջադրվել է մեղադրանք քրեական օրենսգրքի 113 (միջին ծանրության վնասվածնքեր հասցնել) և 119 (խոշտանգում) հոդվածներով:
Ըստ գործի նյութերի, Մարիամ Գևորգյանը սկեսուրը` Հայկանուշ Միքայելյանը, առանձին դաժանությամբ, սիստեմատիկաբար դիտավորությամբ հարվածներ է հասցրել, պատճառել ուժեղ ցավ, մարմնական և հոգեկան տառապանքներ: Քաշել է մազերը, պատառաքաղով և եղունգներով ծակծկել է նրա մարմնի տարբեր մասերը, ձեռքերով, ոտքերով, փայտյա գրտնակով, հարվածներ է հասցրել նրա մարմնի տարբեր մասերին, կրակայրիչով, հարթուկով վառել մարմնի տարբեր մասերը, բռնի ուժով բացել է բերանը, աղ լցրել, պատճառելով առողջությանը միջին ծանրության վնասի հատկանիշներ պարունակող` ձախ ծղիկոսկրի ստորին երրորդականի փակ կոտրվածքի, աջ ձեռքի 5-րդ մատի հիմային ֆալանգի փակ կոտրվածքի, գլխի ճակատային շրջանի և ձախ ականջախեցու սալջարդ վերքերի, ցայլքի և ձախ աճուկային շրջանի արյունազեղման, ձախ բազկի և ձախ կրծքագեղձի կտրած վերքերի, աջ ձեռնաթաթի կտրած ծակած վերքի, ձախ նախաբազկի ծակած վերքերի, կրծքագեղձերի, ձախ նախաբազկի, իրանի գոտկային և որովայնի շրջանի այրվածքների ձևով մարմնական վնասվածքներ»:

Адвокат избитой свекровью Мариам Геворкян собирается отдельной статьей ответить представителю Судебного департамента
Очередное судебное заседание по делу подвергнувшейся жестоким побоям и пыткам со стороны свекрови Мариам Геворкян состоится в четверг. На данный момент ведется допрос свидетелей. Об этом сообщает адвокат М.Геворкян Нона Галстян.
Как ранее сообщал Panorama.am, Нона Галстян собирается обжаловать действия судьи, так как, по убеждению адвоката, суд в ходе заседаний выражает предвзятое мнение.
«На данный момент мы пока не обращались в суд с жалобой: она пока находится на стадии обсуждения. Поскольку судебное разбирательство находится на той стадии, когда предпринимаются определенные действия, мы пока не хотим приостанавливать их, так как из интересов потерпевшей исходит то, чтобы разбирательство было проведено как можно скорее и эффективнее», – отметила адвокат, добавив, что действия суда были направлены лично против нее.
По словам адвоката, расследующий дело судья Армен Бекташян в ходе следствия постоянно напоминает о том, что они обжаловали решение суда о проведении закрытого судебного разбирательства, спрашивает, почему они организовали акцию протеста у президентской резиденции, почему обжаловали решение, почему пытаются защищать интересы потерпевшей таким образом.
«У нас есть такое право, а он пытается оказать давление, чтобы мы не пользовались своим правом», – отметила Нона Галстян, добавив, что решение, принятое за закрытыми дверями, было обжаловано и в Кассационном суде, однако пока ответа не поступало.
Нона Галстян собирается отдельной статьей ответить начальнику Службы по международному сотрудничеству и связям с общественностью Судебного департамента Армении Арсену Бабаяну, заявившему, что организация и проведение подобных акций не только лишено смысла, но и в некоторых случаях может рассматриваться в качестве способа оказания давления на суд.
Представитель Судебного департамента при этом подчеркнул, что прискорбно, когда в подобных акциях принимают участие адвокаты.
Отметим, что на проходящем за закрытыми дверями предыдущем заседании по данному делу, 14 июня, адвокат М. Геворкян – Нона Галстян – объявила отвод прокурору А. Арсеняну. Как отметила юрист в интервью Panorama.am, мотивацией отвода является «не обоснованное и необъективное отношение к подсудимой – Айкануш Микаелян». Однако судья суда общей юрисдикции Арарата и Вайоц Дзора Армен Бекташян, которому истец ранее также заявлял отвод, отклонил ходатайство о самоотводе прокурора.
Вскоре Нона Галстян, после отказа Апелляционного суда Армении взять на производство иск с требованием о проведении открытого судебного процесса по данному делу, заявила, что решила обратиться в Кассационный суд РА. О предъявленном ею иске в Кассационный суд РА юрист сообщила корреспонденту Panorama.am. «Если Кассационный суд не примет на производство или отклонит иск, то только по этой части мы непременно обратимся в Европейский суд по правам человека», – заявила тогда адвокат.
Напомним, дело самой оскандалившейся в глазах общественности Армении свекрови Айкануш Микаелян, которая подвергала пыткам и избивала своих невесток (первую и вторую жену своего сына Давида Зирояна), уже на протяжении довольно длительного времени находится в центре внимания СМИ. Саму А. Микаелян за жестокое обращение с невестками в социальных сетях и прессе прозвали «свекровью-садистской».
Вторая сноха – Мариам Геворкян – вышла замуж за Д. Зирояна в ноябре 2009г., в декабре того же года переехала в Санкт-Петербург, где на протяжении 10 месяцев периодически подвергалась побоям и пыткам со стороны свекрови и мужа. По возвращении в Ереван М. Геворкян обратилась к правоохранительным органам. Ее супругу было предъявлено обвинение по признакам статей 113 («Умышленное причинение вреда средней тяжести здоровью») и 118 («Побои») УК РА, по которым он мог быть осужден на 3 года лишения свободы, однако был амнистирован в связи с 20-летием Республики Армения.
Самой Айкануш Микаелян обвинение было предъявлено по ст. 113 (« Умышленное причинение вреда средней тяжести здоровью») и 119 («Пытка») УК РА. В качестве меры пресечения в ее отношении был избран арест, тогда же женщина была объявлена в розыск. 12 декабря 2011г. она была выслана в Армению из Санкт-Петербурга.