Այս ընտրությունները դարձան մեր ժողովրդի նոր հաղթանակը. Բակո Սահակյանի ուղերձը
Արցախի Հանրապետության վերընտրված նախագահ Բակո Սահակյանը այսօր հուլիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունների կապակցությամբ ուղերձով է հանդես եկել, որում մասնավորապես, ասվում է.
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի հինգերորդ ընտրություններն արդեն իսկ կայացած իրողություն են: Այս ընտրությունները դարձան մեր ժողովրդի նոր հաղթանակը իրավական պետության կառուցման և ազգային իղձերի իրականացման ճանապարհին, նրա բարձր քաղաքացիական կեցվածքի ու իմաստնության ևս մեկ դրսևորումը: Արցախի ժողովուրդը կրկին վերահաստատել է իր հավատարմությունը միջազգային նորմերին ու սկզբունքներին և ազատ, անկախ ու արդար պետություն կառուցելու ուղու անշրջելիությանը:
Ես խորին երախտագիտություն եմ հայտնում Արցախի բոլոր քաղաքացիներին` ընտրություններին մասնակցելու համար, նրանց, ովքեր իրենց ձայնը տվել են իմ օգտին` բարձր վստահություն հայտնելով ինձ, և նրանց, ովքեր պաշտպանել են նախագահի մյուս թեկնածուներին: Որպես Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Նախագահ` ինձ համար չկա ավելի մեծ ու պարտավորեցնող ուժ, քան իմ ժողովրդի վստահությունը և պատասխանատվությունը մեր երկրի ապագայի հանդեպ: Եվ մենք պատրաստակամ ենք ու վճռական այդ ապագայի կերտման գործում:
Երախտագիտություն եմ հայտնում նաև միջազգային դիտորդներին, ովքեր հետևել են այս ընտրությունների ընթացքին և որակել որպես միջազգային չափանիշներին համապատասխան, ազատ, արդար ու թափանցիկ ընտրություններ: Նրանց կարծիքը, գնահատականներն ու առաջարկությունները չափազանց կարևոր են մեր պետության կայացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման համար:
Այս հինգ տարիների ընթացքում մեր երկրում իրականացվել է մեծածավալ աշխատանք, սակայն անելիքներն էլ դեռ շատ են: Մենք հետևողական ենք լինելու առկա հիմնախնդիրները լուծելու, թերությունները վերացնելու, բացթողումները շտկելու գործում: Կարվի հնարավոր ամեն ինչ պետության հետագա զարգացման ու զորացման, Պաշտպանության բանակի մարտունակության ամրապնդման, մեր ժողովրդի կենսամակարդակի շարունակական բարձրացման, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ընդլայնման ու խորացման ուղղությամբ: Վստահ եմ, որ համատեղ ուժերով մենք կկարողանանք հաջողությամբ իրականացնել մեր համազգային նպատակներն ու ձգտումները և անպայման կարձանագրենք նոր հաղթանակներ:

On 23 July Artsakh Republic reelected President Bako Sahakyan addressed the citizens of the republic in connection with the 19 July Presidential elections:
The 5th Presidential elections in the Nagorno Karabagh Republic have become fait accompli. These elections marked a new victory on the path of building a legal state and realizing our national aspirations. They are another manifestation of the nation's high civil stance and wisdom. The people of Artsakh once again reconfirmed their adherence to international norms and standards, their irreversible determination to build a free, independent and fair state.
I express deep gratitude to citizens of Artsakh for partaking in the elections, to my supporters who entrusted high confidence in me as well as those who voted for the other Presidential candidates. For me as the Artsakh Republic President there is no greater and binding power than my nation's confidence and responsibility for our country's future. We are ready and resolute in carving this future.
I also express my gratitude to international observers who have arrived in our country for monitoring the elections and qualified it as corresponding to international standards, free, fair and transparent. Their opinions, evaluations and recommendations are of utmost importance for the development of our state and its democratic institutions.
During the last five years much work has been done in our country, nevertheless, a lot still has to be done. We will be consistent in solving the existing problems, eliminating drawbacks and shortcomings. Everything possible will be done to develop and strengthen our state, raise the fighting efficiency of the Defense Army, increase the living standards of our people, expand and deepen the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity. I am confident that with joint efforts we will be able to accomplish our national goals and aspirations and record new victories.