Արմեն Մխիթարյան. Ադրբեջանի նկատմամբ պետք է պատժամիջոցներ կիրառել
«Սպառազինության մրցավազքի առումով իրավիճակը տարածաշրջանում գնալով առավել անվերահսկելի է դառնում, Ադրբեջանը միջազգային իրավունքի բոլոր հնարավոր խախտումներն անձանագրել է, այդ իմաստով ռեկորդակիր է: ՄԱԿ-ն իր համապատասխան զեկույցից անմիջապես հետո պետք է Ադրբեջանի հարցը մտցներ Անվտանգության խորհրդի նիստ ու նրա նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառեր»,- Panorama.am-ի հարցին, թե՝ ինչպես կմեկնաբանեք ՄԱԿ-ի Սովորական սպառազինության վերահսկման մասին զեկույցը և ըստ Ձեզ ի՞նչ պիտի հետևի այդ զեկույցին, ասաց ԱԺ պատգամավոր, Աֆղանստանի պատերազմի վետերանների միության նախագահ Արմեն Մխիթարյանը:
Նշենք, որ հրապարակվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի` «Սովորական սպառազինությունների վերահսկումը տարածաշրջանային ու ենթատարածաշրջանային մակարդակներում» զեկույցը, որում ներկայացված է Հարավային Կովկասում սպառազինությունների հետ կապված իրավիճակը:
Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների մասին պայմանագրի ֆունդամենտալ դերն ու կարևորությունը հատկապես մեծացել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, որտեղ Ադրբեջանը սպառազինությունների վտանգավոր մրցավազք է սանձազերծել: Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների մասին պայմանագրի իրագործման մասին պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն` Ադրբեջանը գերազանցել է պայմանագրով սահմանափակված երեք տեսակի սպառազինությունների քանակը:
Ադրբեջանցիներն ունեն 381 մարտական տանկ` 220 թույլատրելիի դեպքում, հրետանային սպառազինության 518 միավոր` 285 թույլատրելիի դեպքում և 287 մարտական զրահամեքենա` 220 թույլատրելիի դեպքում:
Ա.Մխիթարյանի խոսքերով, եթե ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը պատժամիջոցներ է կիրառում Իրանի կամ Սիրիայի նկատմամբ, ապա ինչո՞ւ է խտրականություն դնում Ադրբեջանի հարցում:
«Չէ՞ որ այդ երկիրը ոչ միայն խախտում է «Սովորական սպառազինությունների մասին» պայմանագիրը, այլ բացահայտ պատերազմի սպառալիքներ է հնչեցնում: Ադրբեջանն իր քայլերով տարածաշրջանում պայթունավտանգ իրավիճակ է ստեղծում»,- ասաց պատգամավորը:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանը ոչ միայն սպառազինություն է ձեռք բերում, այլ իր ժողովրդին պատերազմի է պատրաստում:

Армен Мхитарян: Совбез ООН должен применить санкции в отношении Азербайджана
«Ситуация в регионе, связанная с гонкой вооружения, становится все более неконтролируемой, Азербайджан нарушил все возможные нормы международного права, в этом плане он рекордсмен. ООН после соответствующего своего доклада должен был вынести вопрос Азербайджана на обсуждение Совбеза ООН и применить в его отношении санкции», – заявил Panorama.am депутат Национального Собрания Армении, председатель Союза ветеранов Афганистана Армен Мхитарян, комментируя доклад ООН «Контроль над обычными вооружениями» и отвечая на вопрос, что должно последовать за этим докладом.
Отметим, что опубликован доклад генерального секретаря ООН Пан Ги Муна «Контроль над обычными вооружениями на региональном и надрегиональном уровнях», в котором представлена ситуация вооружений на Южном Кавказе.
Как говорится в докладе, фундаментальная роль и значение Договора об обычных вооружениях в Европе особенно выросли на Южном Кавказе, где Азербайджан спровоцировал опасную гонку вооружений.
Фундаментальная роль и важность Договора об обычных вооружённых силах в Европе особенно возросла в регионе Южного Кавказа, где Азербайджан спровоцировал опасную гонку вооружений.
Согласно официальной информации о выполнении Договора об обычных вооружённых силах в Европе, Азербайджан превысил установленное по Договору количество трех видов вооружения.
У Азербайджана есть 381 боевой танк вместо 220 допустимых, 518 единиц артиллерийского вооружения вместо 285 допустимых и 287 боевых бронемашин при допустимых 220 единиц.
По словам Армена Мхитаряна, если Совет Безопасности ООН применяет санкции в отношении Ирана или Сирии, то не понятно почему, в вопросе Азербайджана применяет другую политику.
«Ведь эта страна не только нарушает Договор об обычных вооружённых силах в Европе, но и озвучивает открытую угрозу войны. Своими действиями Азербайджан создает в регионе взрывоопасную ситуацию», – отметил депутат.
Армен Мхитарян добавил, что Азербайджан не только приобретает вооружение, но и готовит свой народ к войне.