Դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրին դեմ լինել նշանակում է դեմ լինել Հայաստանի զարգացմանը: Այս մասին այսօր Դատաիրավական բարեփոխումների 2012-2014 թթ. ռազմավարական ծրագրի ներկայացման ժամանակ հայտարարեց արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Նրա խոսքով, բոլոր նոր ծրագրերը, նոր երևույթները որոշակի դժգոհություններով են ընդունվում, բայց դատաիրավական բարեփոխումների ծրագիրը որևէ քննադատության չի ենթարկվում: «Անելու ենք ամեն հնարավորը, որ համակարգը զերծ պահենք կոռուպցիայից և բյուրոկրատական քաշքշուկներից: Այս ծրագրի գլխավոր պատասխանատուն Հայաստանի իշխանությունն է և դրա իրականացումը մեզ համար պատվի հարց է: Ծրագրի իրականացման արդյունքում ես տեսնում եմ Հայաստանի վաղվա օրը, որտեղ լինելու է արդար դատական համակարգ»,- հայտարարեց Հ. Թովմասյանը:
2012-14 թթ. դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարական ծրագիրը հաստատվել է նախագահի կողմից և գտնվում է իրականացման փուլում:

Грайр Товмасян: Осуществление программы судебно-правовых реформ является вопросом чести для властей Армении
Выступать против судебно-правовых реформ означает быть против развития Армении. Об этом, представляя сегодня стратегическую программу судебно-правовых реформ на 2012-2014 гг., заявил министр юстиции Грайр Товмасян.
По его словам, все новые программы, явления, хотя и принимаются с некоторыми недовольством, но относительно программы судебно-правовых реформ никакой критики не озвучивается. «Мы будем делать все для того, чтобы удержать систему от коррупции и бюрократической возни. Главной ответственной стороной за эту программу являются власти Армении, и ее осуществление для нас является вопросом чести. В осуществлении этой программы я вижу завтрашний день Армении – страны, в которой будет царить справедливая судебная система», – заявил Грайр Товмасян.
Добавим, что стратегическая программа судебно-правовых реформ на 2012-2014 гг. была утверждена президентом и находится на стадии реализации.