Կվերադառնա՞ Վանոն Հայաստան. Սիրունյանը բացահայտում է արել
Հայաստանի ներքին գործերի նախկին նախարար Վանո Սիրադեղյանը կվերադառնա Հայաստան այն ժամանակ, երբ երկրում հնարավորություն լինի անցկացնել արդար և թափանցիկ դատավարություն: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Վանո Սիրադեղյանի թիկնազորի նախկին պետ Սուրեն Սիրունյանը:
Նրա կարծիքով, Վանո Սիրադեղյանը զերծ չի մնա կանգնել դատարանի առջև, քանի որ պատրաստ կլինի բացահայտել շատ երևույթներ, որոնք կապված են իր և ոչ միայն իր անձի հետ: Ըստ բանախոսի, Հայաստանի այսօրվա ներքաղաքական մթնոլորտը արմատապես տարբերվում է այն ժամանակվա մթնոլորտից, երբ Վանո Սիրադեղյանը «անհետացել էր», արդարադատության համակարգը «այնքան էլ թափանցիկ ու արդար չէ»:
Թիկնազորի նախկին պետը ասաց, որ Վանո Սիրադեղյանի հետ վերջին անգամ շփվել է 2000-ի ապրիլի 3-ին: «Այդ օրը ՀՀՇ վարչությունից դուրս գալուց հետո, մենք երկու մեքենայով ուղևորվեցինք դեպի Մյասնիկյանի պողոտայում գտնվող Սիրադեղյանի տունը: Վանո Սիրադեղյանն իր անձնական մեքենայով էր: Հասնելով տուն, Վանո Սիրադեղյանը դուրս եկավ և ինձ հանձնարարեց, որ թիկնազորին ուղարկեմ տուն: Այն ժամանակ պարզ էր, որ Վանո Սիրադեղյանի բնակարանը վերահսկվում է հատուկ ծառայությունների կողմից:
Դրանից հետո ես Վանո Սիրադեղյանին ճանապարհեցի X կետ, որից հետո նրանից որևէ տեղեկություն չեմ ունեցել: Սիրադեղյանը մեքենայում թողել էր իր գլխարկը, ինչը առիթ էր հանդիսացել, որ ես հինգ օր լինեմ ոստիկանությունում: Իմ վրա փորձարկեցին «Հոկտեմբերի 27-ի» գործով հատուկ Հայաստան բերված ստի դետեկտորը: Ես տվեցի ցուցմունքներ, և այդ սարքը հաստատեց, որ ես ճիշտ եմ ասել, թեև բնական է, որ միտումնավոր սխալ տեղեկություն եմ տվել», -ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարեց Սիրունյանը:
Հարցին, թե չի՞ վախենում նման պատասխանատու հայտարարություն անելուց, Սիրունյանը պատասխանեց. «Ոչ, անցել է 12 տարի, և այն ժամանակ այդպես էր պետք»:
Լրագրողների խնդրանքով նա նաև բացահայտեց X կետը, որտեղ հասցրել էր Վանո Սիրադեղյանին. «Սունդուկյան թատրոնի դիմացը»:

Экс-глава МВД Вано Сирадегян вернется в Армению? Бывший начальник охраны раскрывает новые подробности
Бывший министр внутренних дел Армении Вано Сирадегян вернется в Армению тогда, когда в стране появится возможность проведения справедливого и прозрачного судебного процесса. Об этом на встрече с журналистами заявил бывший начальник охраны В.Сирадегяна Сурен Сирунян.
По его словам, Вано Сирадегян не уклонится от судебной ответственности, так как он будет готов раскрыть многие явления, которые связаны как с ним, так и с другими. Сегодняшняя внутриполитическая атмосфера в Армении, как подчеркнул Сирунян, коренным образом отличается от атмосферы тех времен, когда Вано Сирадегян «исчез», так как тогда «система правосудия была не столь прозрачной и справедливой».
Бывший начальник охраны отметил, что в последний раз общался с Вано Сирадегяном 3 апреля 2000 года. «В этот день после того, как я вышел из здания Армянского общенационального движения, мы на двух автомобилях направились домой к Сирадегяну, на проспект Мясникяна. Вано Сирадегян был на своем личном автомобиле. Доехав и зайдя домой, он вышел и поручил послать телохранителя домой. Тогда уже стало понятно, что его квартира находится под наблюдением спецслужб. После этого я проводил Вано Сирадегяна в пункт X, после чего никакой информации от него не получал. Сирадегян оставил в машине свою шапку, что и стало причиной того, что я пять дней находился в полицейском участке. На мне экспериментировали и детектор лжи, привезенный в Армению по делу трагедии 27 октября. Я дал показания и этот аппарат подтвердил, что я сказал правду, хотя, естественно, я преднамеренно дал ложную информацию», – рассказал Сурен Сирунян.
В ответ на вопрос о том, не боится ли он делать такие ответственные заявления, Сирунян отметил: «Нет. Прошло 12 лет. Так было нужно тогда».
По просьбе журналистов Сурен Сирунян также добавил, что этим пунктом Х была территория напротив Национального Академического театра имени Сундукяна.