Ադրբեջանը պնդում է, որ իր զինծառայողը մոլորվել է, իսկ ՀՀ ՊՆ-ն հակադարձում
Ինչպես ավելի վաղ Panorama.am-ը հայտնել էր, այսօր առավոտյան 06.00-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում, հատելով ՀՀ սահմանը, հայ դիրքապահներին է հանձնվել Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, զինծառայող Ֆիրուզ Ֆարազովը:
Միջադեպի առնչությամբ հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, որում մասնավորապես նշվում է, թե զինծառայողը մոլորվել է և դրա արդյունքում է հայտնվել հայկական կողմում:
Մեկնաբանելով վերոնշյալ հայտարարությունը, պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը Panorama.am-ը զրույցում նշեց.
«Առավոտյան 06.00-ին սովորաբար զինծառայողը կամ պետք է քնած լինի կամ մարտական հենակետում խնդիր կատարելիս, իսկ սպիտակ դրոշով սահման հատող ու հակառակորդի հենակետում հայտնվող զինծառայողը մոլորվածի տպավորություն չի թողնում»:

МО Армении опровергает заявление Азербайджана о том, что пересекший границу военнослужащий заблудился
В связи с заявлением, которое распространило Министерство обороны Азербайджана по поводу гражданина Азербайджанской Республики, военнослужащего Фируза Фаразова, который 26 июля текущего года, примерно в 06:00 пересек границу Армении и сдался армянским пограничникам, Panorama.am обратилась за комментарием в пресс-службу Министерства обороны Армении.
Отметим, по поводу инцидента Минобороны Азербайджана распространило заявление, в котором, в частности, говорится, что военнослужащий оказался на армянской стороне, так как заблудился.
Комментируя данное заявление, пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян в беседе с Panorama.am сказал: «В 06:00 утра военнослужащий должен либо спать, либо выполнять задачу на боевой позиции, но военнослужащий, пересекший границу с белым флагом в руке и оказавшийся на позиции противника, не оставляет впечатление заблудившегося».