Կարեն Սարիբեկյան. Ադրբեջանին զենք վաճառող երկրների վրա պետք է արգելք դրվի
«Ո՞ւմ է պետք իրենց միլիարդանոց ռազմական բյուջեն, եթե նրանց զինվորները օրը ցերեկով փախնում են մարտական դիրքերից ու զորամասերից՝ հանձնվում մեր դիրքապահներին, ո՞ւմ է պետք նրանց բյուջեն, եթե նրանց զինվորները իրար դեմ են պատերազմում: Այստեղ խնդիրը ավելի շատ նրանում է, որ ադրբեջանական բանակն անվերահսկելի վիճակում է և ամեն պահ, այդ երկրի ղեկավարությունից անկախ, այնտեղ կարող են վտանգավոր զարգացումներ գրանցվել»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանեք ՄԱԿ-ի Սովորական սպառազինության վերահսկման մասին զեկույցը և ըստ Ձեզ ի՞նչ պիտի հետևի այդ զեկույցին, ասաց ԱԺ պատգամավոր, ԵԿՄ անդամ Կարեն Սարիբեկյանը:
Նշենք, որ հրապարակվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի` «Սովորական սպառազինությունների վերահսկումը տարածաշրջանային ու ենթատարածաշրջանային մակարդակներում» զեկույցը, որում ներկայացված է Հարավային Կովկասում սպառազինությունների հետ կապված իրավիճակը:
Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների մասին պայմանագրի ֆունդամենտալ դերն ու կարևորությունը հատկապես մեծացել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, որտեղ Ադրբեջանը սպառազինությունների վտանգավոր մրցավազք է սանձազերծել: Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների մասին պայմանագրի իրագործման մասին պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն` Ադրբեջանը գերազանցել է պայմանագրով սահմանափակված երեք տեսակի սպառազինությունների քանակը:
Ադրբեջանցիներն ունեն 381 մարտական տանկ` 220 թույլատրելիի դեպքում, հրետանային սպառազինության 518 միավոր` 285 թույլատրելիի դեպքում և 287 մարտական զրահամեքենա` 220 թույլատրելիի դեպքում:
Կ. Սարիբեկյանը նշեց, որ երբ միջնորդ երկրները կոչ են անում կողմերին՝ ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստել, պետք է նաև հետևողական լինեն այդ հարցում, քանի որ Ադրբեջանը բացահայտ պատերազմի է պատրաստվում ու իր ժողովրդին դրան տրամադրում:
«Միջնորդների խոսքերը զուտ խոսքեր կմնան այնքան ժամանակ, քանի նրանք Ադրբեջանի նկատմամբ կանխարգելիչ քայլեր չեն իրականացնում: Միջազգային հանրությունը պետք է արգելք դնի այն երկրների վրա, ովքեր զենք-զինամթերք են Ադրբեջանին վաճառում, այս պարագայում դա ուղղակի անթույլատրելի է»,- հավելեց նա:

Карен Сарибекян: Международное сообщество должно ввести запрет на страны, продающие вооружение Азербайджану
14:45 26/07/2012
«Кому нужен их миллиардный военный бюджет, если их солдаты средь бела дня убегают из боевых позиций и военных частей, сдаются нашим пограничникам?! Кому нужен их бюджет, если их солдаты воюют друг против друга?! В данном случае проблема в том, что азербайджанская армия находится в неконтролируемом положении и в любой момент вне зависимости от руководства этой страны могут быть зафиксированы опасные развития событий», – об этом анализируя в беседе с Panorama.am доклад генерального секретаря ООН Пан Ги Муна «Контроль над обычными вооружениями» и отвечая на вопрос о том, что должно последовать за этим докладом, отметил депутат Национального Собрания, член Союза добровольцев «Еркрапа» Карен Сарибекян.
Отметим, что опубликован доклад генерального секретаря ООН Пан Ги Муна «Контроль над обычными вооружениями на региональном и надрегиональном уровнях», в котором представлена ситуация вооружений на Южном Кавказе.
Как говорится в докладе, фундаментальная роль и значение Договора об обычных вооружениях в Европе особенно выросли на Южном Кавказе, где Азербайджан спровоцировал опасную гонку вооружений.
Фундаментальная роль и важность Договора об обычных вооружённых силах в Европе особенно возросла в регионе Южного Кавказа, где Азербайджан спровоцировал опасную гонку вооружений.
Согласно официальной информации о выполнении Договора об обычных вооружённых силах в Европе, Азербайджан превысил установленное по Договору количество трех видов вооружения.
У Азербайджана есть 381 боевой танк вместо 220 допустимых, 518 единиц артиллерийского вооружения вместо 285 допустимых и 287 боевых бронемашин при допустимых 220 единиц.
Карен Сарибекян отметил, что когда страны-посредники призывают стороны готовить народ к миру, нужно быть последовательными и в этом вопросе, так как Азербайджан открыто готовится к войне и настраивает  к этому  и народ .
«Заявления посредников останутся просто словами до тех пор, пока они не предпринимают превентивных мер в отношении Азербайджана. Международное сообщество должно ввести запрет на те страны, которые продают Азербайджану вооружение. В данном случае это просто недопустимо», – добавил Карен Сарибекян.