Երևանում անցկացվելու է կրկեսային միջազգային մրցույթ
Առաջիկա ամսվա ընթացքում ֆիլհարմոնիայի դահլիճում Միջազգային հայկական կրկեսային գործիչների միությունը կկազմակերպի իր առաջին միջոցառումը` բարեգործական կրկեսային ներկայացումներ` ծնողազուրկ, անապահով ընտանիքների երեխաների համար: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց միության նախագահ, «Երևանյան կրկես» մշակութային կենտրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սոս Իոսիֆ Պետրոսյանը: Նրա խոսքով, ներկայացումները կշարունակվեն 4-5 օր ու նվիրված կլինեն անվանի ծաղրածու Լեոնիդ Ենգիբարյանի մահվան 40-րդ տարելիցին:
Ընդհանրապես, խոսելով նորաստեղծ Միջազգային հայկական կրկեսային գործիչների միության մասին, Ս.Պետրոսյանն ասաց. «Վերջերս մեծ դժվարությամբ կարողացանք ստեղծել միությունը, որը իմ երազանքն էր: Բացի այդ, արդեն հասունացել էր պահը. չկա մի երկիր, որտեղ հայ կրկեսային գործչի հանդիպած չլինեմ ու բոլորը ինձ հարցնում էին, թե ինչու չստեղծենք Երևանում միություն: Ու ստեղծվեց, ես ընտրվեցի միության նախագահ»:
Նրա խոսքով, միությունն ունենալու է երկու մասնաճյուղ. Մոսկվայի մասնաճյուղը ղեկավարելու է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Միխայել Բաղդասարովը, իսկ Ֆրանկֆուրտի մասնաճյուղը կղեկավարի իր որդին: Առաջիկայում հնարավոր է, որ ԱՄՆ-ում էլ բացվի մասնաճյուղ: Միությունը մոտավորապես կունենա 1000-1200 անդամ: «Միությունը խթան կհանդիսանա կրկեսային արվեստի զարգացմանը»,- ընդգծեց նա:
Ս.Պետրոսյանն ասաց, որ միությունը պետք է պատրաստվի Երևանի կրկեսի վերաբացումից հետո առաջին ներկայացմանը. «Կրկեսի բոլոր հայ վարպետները ցանկանում են ելույթ ունենալ բացման արարողությանը: Մենք բոլորս միասին կորոշենք` ով կմասնակցի»: Բացի այդ, ծրագրվում է 2014 թվականի մայիսին Երևանում անցկացնել կրկեսային միջազգային մրցույթ:
Նա միաժամանակ տեղեկացրեց, որ Երևանի կրկեսը վերանորոգումից հետո կբացվի 2013 թվականի վերջին ու ամանորն այնտեղ կդիմավորեն: «Անվտանգությունից ելնելով օրեր առաջ մենք պայթեցրեցինք կրկեսի գմբեթը, որը 16 մետր էր ու խախուտ էր: Նոր կառուցվող գմբեթն ունենալու է 21 մետր, ինչը հնարավորություն կտա մասսայական կրկեսային օդային ատրակցիոններ կազմակերպել, որը մենք չէինք կարողանում անել»,-ասաց Սոս Պետրոսյանը:

В Ереване будет проведен международный конкурс-фестиваль циркового искусства
В течение ближайшего месяца в Большом концертном зале филармонии им. Арама Хачатуряна Армянский международный союз цирковых деятелей организует свое первое мероприятие – благотворительные цирковые представления для детей-сирот и детей из необеспеченных семей. Об этом сообщил Panorama.am глава союза, художественный руководитель Ереванского цирка Сос Петросян.
По его словам, представления продлятся 4-5 дней и будут посвящены 40-летию со дня смерти известного клоуна-мима Леонида Енгибарова.
Говоря о недавно основанном Международном армянском союзе цирковых деятелей, С.Петросян отметил: «Недавно нам удалось основать союз, который был моей давней мечтой. Кроме того, этот момент уже настал: в мире нет ни одной страны, где бы я не встречал цирковых артистов армянского происхождения, и все они интересовались, почему бы нам не основать союз в Ереване. И он был основан, а меня избрали главой союза».
По его словам, союз будет иметь два филиала: московский, который возглавит народный артист СССР Михаил Багдасаров, и франкфуртский, руководителем которого станет сын С.Петросяна. Возможно, что в ближайшем будущем филиал союза будет открыт также в США. Членами союза станут порядка 1000-1200 человек. «Союз будет способствовать развитию циркового искусства», – подчеркнул он.
С.Петросян сообщил также, что первое представление союза будет приурочено к открытию отремонтированного здания Ереванского цирка. «На открытии хотят выступить все армянские цирковые артисты. Кто именно примет участие, мы решим все вместе», – сказал он. Кроме того, в 2014 году в Ереване будет проведен международный конкурс-фестиваль циркового искусства.
Ремонт здания цирка, по словам Петросяна, завершится в конце 2013 года. «Исходя из мер безопасности, несколькими днями ранее с помощью взрыва без повреждения стен был демонтирован купол цирка, высота которого составляла 16 м. Строящийся новый купол будет иметь высоту в 21м, что создаст условия для массовых постановок воздушных аттракционов».