ԱԺ փոխնախագահ. Ադրբեջանն առավել սանձարձակ է դառնում
«Կարծում եմ, որ բավականին երկար ժամանակ միջազգային հարթակներում և, ինչու չէ, ՄԽ համանախագահների կողմից այսպես կոչված  «պարիտետային» մոտեցում հանդես բերելու արդյունքում ագրեսոր Ադրբեջանի պաշտոնյաների հայտարարություներն օրեցօր ավելի սանձարձակ են դառնում» ,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանեք Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Հասանովի այն հայտարարությունը, որ եթե հայկական կողմը կառուցողական մոտեցում չորդեգրի, ապա մոտ ժամանակներս Ադրբեջանը «կազատագրի իր հողերը», ասաց ԱԺ Փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:
«Ավելի սանձարձակ են դառնում նաև գործողությունները, քանի որ հաճախակիանում են կրակի ագտագործման դեպքերը, փոքր միջադեպերից անցնելով ավելի շատ զոհերով գործողությունների: Ճակատային գծում տեղ գտած միջադեպերի օբյեկտիվ քննության, կոնկրետ դեպքերի հետաքննության, մեղավորների բացահայտման և հստակ պատիժների անհրաժեշտության փոխարեն հնչեցվում են լղոզված հայտարարություններ  «անկողմնակալության»  տպավորություն ստեղծելու նպատակով, այն դեպքում, որ գոնե պետք էր հստակ ասել, թե որ կողմն է խուսափում և մերժում հետաքննության կատարումը» ,- ասաց նա:
Նրա խոսքերով, միջազգային կազմակերպությունները պետք է հստակ գնահատական տված լինեին դեռ այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը ընդունեց իր ռազմական դոկտրինը, որտեղ ամրագրեց խնդիրները ռազմական ճանապարհով լուծելու քաղաքականությունը:
«Վերջերս, թեև ուշացումով, բայց հնչեց ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի հայտարարությունը այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից սպառազինության մրցավազքը հատել է թույլատրելի սահմանները և միջազգային նորմերը:Բայց տարիներ տևող սպառազինվելու գործընթացն ուղեկցվել է լռությամբ և այսօր արդեն արդյունքում աղաղակող փաստեր են:
Բաքվում Եվրոնեսթի 2-րդ լիագումար նիստում Եվրամիության պատգամավորների առջև Ադրբեջանի նախագահի բացարձակ ռասիստական, քսենոֆոբիական բնույթի ելույթը և եվրոպացիների արձագանքը կամ ավելի շուտ  «չարձագանքը»  նման լռության ևս մեկ օրինակ է: Այդ լռության ներքո ստեղծվել է ահաբեկչության մի աննախադեպ իրավիճակ, երբ աշխարհի բոլոր հայերի կյանքը վտանգված է, քանի որ Ադրբեջանի նախագահը բացեիբաց հավանություն է տվել ապագա բոլոր  «ռամիլ սաֆարովներին»»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ–ի ապրիլյան լիագումար նիստում Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարը հիշեցրեց ադրբեջանցի պատգամավորներին, որ և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը ԵԽ–ին անդամակցելիս ստանձնել են կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորման պարտավորություն, ուստի որևէ կողմ չպետք է կատարի խաղաղ կարգավորմանը վնասող քայլեր:
«Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս նախագահ Ս.Սարգսյանի, բանակցային պրոցեսում հանդես են գալիս կոնստրուկտիվ և կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորման դիրքերից: Իսկ ինչ վերաբերում է այս հայտարարությանը, պիտի ասեմ, որ  «հալվա–հալվա»  կանչելով բերանդ չի քաղցրանա» ,- հավելեց նա:

Вице-спикер НС Армении Эрмине Нагдалян: Азербайджан становится все более разнузданным
«Я считаю, что представление в течение длительного времени на международной арене и, почему нет, сопредседателями Минской группы ОБСЕ так называемого „паритетного” подхода приводит к тому, что заявления официальных лиц агрессора Азербайджана становятся все более разнузданными», – сказала в беседе с Panorama.am вице-председатель Национального Собрания Армении Эрмине Нагдалян, комментируя заявление вице-премьера правительства Азербайджана Али Гасанова по поводу того, что если армянская сторона в ближайшее время не проявит конструктивного подхода, Азербайджан «освободит свои земли».
«Более разнузданными становятся и действия, поскольку учащаются случаи нарушения режима прекращения огня, наблюдается переход от небольших инцидентов к действиям, приводящим к большому числу жертв. Вместо объективного изучения инцидентов на линии фронта, расследования конкретных случаев, выявления виновных и применения конкретных наказаний озвучиваются размытые заявления для создания впечатления „бесстрастности”, в то время как хотя бы нужно было четко сказать, какая именно сторона избегает и отвергает проведение расследования», – сказала она.
По ее словам, международные организации должны были дать четкую оценку еще в то время, когда Азербайджан принял свою военную доктрину, в которой закрепил политику решения проблем военным путем.
«Недавно, хотя и с опозданием, прозвучало заявление генерального секретаря ООН Пан Ги Муна о том, что развязанная Азербайджаном гонка вооружений перешла за все возможные рамки и международные нормы. Но длившийся многие годы процесс пополнения вооружения сопровождался молчанием, и сегодня в результате этого и появились вопиющие факты.
Абсолютно расистское и ксенофобское заявление президента Азербайджана перед депутатами ЕС на второй сессии Парламентской Ассамблеи «Евронест» в Баку, а также отклик европейцев, или скорее «отсутствие отклика» является еще одним примером такого молчания. На фоне этого молчания возникла беспрецедентная ситуация террора, когда под угрозой находится жизнь армян всего мира, поскольку президент Азербайджана в открытую поддержал всех будущих „рамилов сафаровых”», – заявила вице-председатель Национального Собрания.
Напомним, что на апрельской сессии ПАСЕ глава МИД Великобритании напомнил азербайджанским депутатам, что и Армения, и Азербайджан при вступлении в Совет Европы обязались урегулировать карабахский конфликт мирным путем, поэтому ни одна из сторон не должна делать шаги, вредящие процессу мирного урегулирования.
«Республика Армения в лице президента Сержа Саргсяна на переговорном процессе выступает с конструктивных позиций и позиций мирного урегулирования конфликта. А что касается данного заявления, то должна заметить, что „сколько ни говори халва, во рту слаще не станет„», – добавила Эрмине Нагдалян.