Հայաստանն իր «Մուսկատով» արժանացել է գինեգործական միջազգային մրցույթի արծաթին
Հարավային Ֆրանսիայում` Լանգեդոկ Ռուսսիկյոն շրջանում այս տարվա հուլիսին անցկացված «Աշխարհի լավագույն Մուսկատներ» միջազգային գինիների մրցույթում Հայաստանի մուսկատ տեսակի գինին արժանացել է արժաթե մեդալի:
2000 թվականից կազմակերպվող այս մրցույթին մասնակցում էին գինեգործության ոլորտի ամենահեղինակավոր կազմակերպություններ ու անհատներ, որոնք ներկայացնում են հիմնականում մուսկատ տեսակի խաղողից գինիներ: Միջազգային փորձագետները գնահատել են «Մուսկատ» խաղողի տեսակից պատրաստված 232 գինիներ, որոնք ներկայացրել են 24 երկրներից, մասնավորապես` Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Գերմանիայից, Շվեցարիայից, Մակեդոնիայից, Թուրքիայից և Իսպանիայից: Հայաստանը մրցույթին մասնակցում էր առաջին անգամ:
Ինչպես այսօրվա ասուլիսի ժամանակ նշեց Ֆրանսիական գինեգործական ընկերության հիմնադիր տնօրեն Ժան-Բատիստ Սուլան, մրցույթին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությունը կարող է շարունակական դառնալ:
«Առաջին անգամ, երբ խոսեցինք այս մրցույթին Հայաստանի մասնակցության մասին, կարծիք կար, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող մասնակցել, քանի որ երբեք ներառված չէր եղել ոչ միայն մասնակիցների ցուցակում, այլ ընդհանրապես` որևէ նման միջազգային մրցույթի: Մասնակցությամբ` Հայաստռանը կրկին անգամ աշխարհին ապացուցեց, որ ունի այնպիսի հողեր, որոնք միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխան գինի ստանալու հնարավորություն են տալիս», - արձանագրեց բանախոսը` կարևորելով ոչ միայն Հայաստանի մասնակցությունը, այլ նաև` մրցութային տեղը:

На 12-м международном конкурсе «Лучшие мускаты мира» Армения удостоилась серебра
Во французском регионе Лангедок-Руссийон в июле текущего года прошел 12-й международный конкурс «Лучшие мускаты мира» (Muscats du Monde), на котором вино из сорта Мускат из Армении удостоилось серебряной медали.
В конкурсе, который проводится с 2000 года, принимали участие ведущие компании и частные предприниматели сферы виноделия, которые представляли в основном вина из такого сорта винограда, как Мускат.
На суд международных экспертов были представлены 232 мускатных вин из 24 стран мира, в частности, из Франции, Италии, Германии, Швейцарии, Македонии, Турции и Испании. Армения принимала участие в конкурсе в первый раз.
Как отметил на сегодняшней пресс-конференции директор Французской винодельческой компании Жан-Батист Сулан, участие Армении в этом конкурсе может иметь продолжительный характер.
«Когда мы впервые говорили об участии Армении в конкурсе, бытовало мнение о том, что Армения не может участвовать в нем, так как никогда не была представлена не только в списке участников, но и в целом на таком международном конкурсе. Своим участием Армения вновь доказала миру то, что в стране есть земли, которые дают возможность получать соответствующее международным стандартам вино», – резюмировал он, подчеркнув важность не только участия Армения, но и место, которое заняла страна на конкурсе.