«Սիվիլիթաս» հիմնադրամի հիմնադիր և խորհրդարանի անդամ Վարդան Օսկանյանը դիմել է վերաքննիչ դատարան՝ բողոքարկելու Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ սույն թվականի հուլիսի 23-ին կայացրած որոշումը: Այդ մասին տեղեկացնում են «Սիվիլիթաս» հիմնադրամից:
Այդ որոշումով դատարանը հրաժարվել էր բավարարել Վարդան Օսկանյանի բողոքը, որով նա պահանջում էր վերացնել ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության կողմից 2012 թ. մայիսի 25-ին քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը:
Վարդան Օսկանյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի պնդմամբ՝ բոլոր հիմքերը կան վերաքննիչ դատարան դիմելու համար: «Դատարանը իր պատճառաբանությունների մեջ նշում է, որ Վարդան Օսկանյանի իրավունքները չեն խախտվել, ինչը որևէ կերպ չպատճառաբանված եզրահանգում է: Միաժամանակ, դատարանը չի անդրադարձել և չի պատասխանել մեր բողոքի փաստարկներին»,- մեկնաբանել է Տիգրան Աթանեսյանը:
Աղբյուրը նաև տեղեկացնում է, որ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի տնօրեն Սալբի Ղազարյանը Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին հասցեագրված նամակով հարցադրում է արել, թե ինչ հանգամանքներով է պայմանավորված «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի՝ պետական բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ճշտության ստուգումների կասեցումը: Ստուգումները, որոնք երկարաձգումից հետո պետք է ավարտվեին 2012 թ. օգոստոսի 3-ին, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հուլիսի 23-ից կասեցվել են 30 աշխատանքային օրով:

Вардан Осканян обратился в Апелляционный суд Армении с целью обжаловать решение суда
Экс-глава МИД Армении, основатель фонда «Сивилитас», член партии «Процветающая Армения» Вардан Осканян обратился в Апелляционный суд Армении с целью обжаловать решение, принятое 23 июля текущего года судом общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш. Об этом сообщает пресс-служба фонда «Сивилитас».
Этим решением суд отказался удовлетворить требование Осканяна отменить принятое 25 мая 2012 года решение Службы национальной безопасности Армении о возбуждении уголовного дела.
По словам адвоката В.Осканяна Тиграна Атанесяна, все основания для того, чтобы обратиться в Апелляционный суд, имеются. «Суд в своих обоснованиях указывает на то, что права Вардана Осканяна не нарушались, однако это неаргументированное заключение. Вместе с тем, суд не обратился и не ответил на обоснования, представленные в нашей жалобе», – прокомментировал Тигран Атанесян.
По сообщению источника, директор фонда Салби Казарян обратилась с письменным вопросом к председателю Комитета госдоходов Армении Гагику Хачатряну относительно того, чем обусловлено приостановление проверок в фонде «Сивилитас».