Ուգանդայի իշխանությունները արգելել են երկրի քաղաքացիներին միմյանց դիպչել` այդպիսով փորձելով ապահովագրել Էբոլա հիվանդության տարածումը: «Ուտրո.ռու»-ն հիշեցնում է, որ վերջին երեք շաբաթների ընթացքում Ուգանդայում այդ հիվանդությունից մահացել է 14 մարդ:
Ներկա դրությամբ բժիշկները փորձում են ճշտել բոլոր այն անձանց, ովքեր շփում են ունեցել վարակվածների հետ: Էբոլայի տարածման համար բավարար է միայն ձեռք սեղմել, համբուրվել կամ սեռական հարաբերություն ունենալ վարակակրի հետ: Երկրի առողջապահության նախարարությունն արգելել է մահացածներին հուղարկավորել սովորականի պես:
Կարանտինում են 7 բժիշկներ և Մուգալոի հոսպիտալի 13 աշխատակիցներ: Աղբյուրը նշում է, որ այսօրվա դրությամբ հիվանդությունը բուժող դեղամիջոց գոյություն չունի:

Президент Уганды призвал жителей избегать рукопожатий
Президент Уганды Йовери Мусевени призвал жителей страны быть осторожными в связи с распространением вируса Эбола в столице страны, Кампале. От этой болезни в стране уже скончались 14 человек, сообщает «Би-Би-Си».
Первый случай заболевания был зарегистрирован три недели назад на западе страны. Лихорадка Эбола является одним из самых опасных заболеваний в мире. В основном вирус передается при физическом контакте с зараженным. По статистике, 90% всех заразившихся умирают от этой болезни.
Президент распорядился поместить в карантин всех потенциальных распространителей вируса – тех, кто контактировал с зараженными. Мусевени призвал также граждан избегать любых физических контактов - даже рукопожатий - насколько это возможно, чтобы предотвратить распространение заболевания.
Родственникам жертв этой болезни также запрещено самим хоронить умерших.
"Вместо этого следует обратиться к медикам, поскольку они знают, как это правильно сделать", - сказал президент.