Հայաստանում անապատացման վտանգավոր տենդենց կա. ահազանգում է մասնագետը
«Հայաստանում գյուղատնտեսության վիճակն այսօր բավականին վատ կարելի է համարել։ «Գյուղնախարարությունը ներկայացնում է, թե ամեն ինչ լավ է, գյուղատնտեսությունը զարգանում է, գյուղերը շենանում են, գյուղացիների վիճակը լավ է, բայց իրականում պատկերն այլ է` գյուղացին դժգոհ է, գյուղատնտեսությունը հետզարգացում է ապրում», այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Ֆերմերային շարժում հասարակական կազմակերպության նախագահ Սարգիս Սեդրակյանը:
Նրա հաստատ համոզմամբ, Հայաստանում հողի սեփականաշնորհման սխալ գործընթաց է տեղի ունեցել, որն էլ գյուղերում հանգեցրել է բևեռացման. մի քանի խոշոր հարուստներ իրենց ձեռքում են կենտրոնացրել հողը, իսկ գյուղացին շարունակում է մնալ աղքատ:
Սեդրակյանն ասաց, որ սակավահող Հայաստանում գյուղատնտեսական նշանակության հողերը շատ քիչ են։ Մշակելի հողատարածքը ընդամենը 560 հազար հեկտար է: «Այսինքն՝ հետզարգացում է գնում, հողերը էռոզիայի են ենթարկվում։ Հայաստանում անապատացման վտանգավոր տենդենց է գնում», - հայտարարեց մասնագետը` հիշեցնելով, որ Հայաստանը ստորագրել է անապատացման դեմ կոնվենցիա, որի պահանջները այդպես էլ չեն կատարվում:
«Պետությունը դա չի էլ թաքցնում։ Պաշտոնական տվյալներով, Հայաստանի մշակելի հողերի 37-40% չի մշակվում։ Բայց, եթե հետազոտություններ արվի, այդ թիվն իրականում 60-70%-ի հասնում, ինչը սարսափելի է», - ահազանգում է Սեդրակյանը

Expert: Armenia faces desertification risk
“Armenia’s agriculture is in poor condition. The Ministry of Agriculture says that everything is ok, agriculture develops, villages improve, villagers live in good conditions, but actually the situation is quite different: villagers are unhappy, agriculture degrades,” head of Farmers’ Movement NGO Sargis Sedrakyan told a news conference in Yerevan.
According to Sedrakyan, wrong agricultural policy resulted in polarization in villages, with several wealthy villagers owning land and too many poor people.
There are few agricultural lands in Armenia, which is not rich in soil as it is. Only 560,000 hectares of land are cultivated in Armenia, said Sedrakyan.
“We witness the degradation of land fund, with soil undergoing erosion. Armenia faces the risk of desertification,” the expert said and added that Armenia signed the United Nations Convention to Combat Desertification but it does not observe the provisions of the convention.
“According to official data, 37-40 percent of cultivated lands are not seeded. But if we conduct studies, this number will rise to 60-70 percent,” Sedrakyan concluded.