«Քաղաքական առումով մրցակցությունը բավականին մեծացել է և դա է այն պատճառներից մեկը, որ այս ընտրությունների նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծ է: ՏԻՄ (Տեղական ինքնակառավարման մարմիններ) ընտրություններն առհասարակ արտացոլում են երկրում առկա քաղաքական իրավիճակը, իսկ դրանցում ՀՀԿ-ն մշտապես ակտիվ դերակատարություն է ունեցել»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված ՏԻՄ ընտրությունների նկատմամբ մեծ հետաքրքրությունը, ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը:
Նրա խոսքերով, այս ընտրությունները նախորդում են նախագահական ընտրություններին, դրանով իսկ քաղաքական ուժերի համար այդ պրոցեսները կարևորվում են:
«Դրանից զատ, մեծությամբ երկրորդ և երրորդ քաղաքներում քաղաքապետերի ընտրություններ են լինելու, ինչը պակաս կարևորություն չունի»,- ասաց Կ. Աճեմյանը:
Հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված այն հանգամանքը, որ ընդդիմությունը ՏԻՄ ընտրություններին առավել պասիվ է մոտենում, տիկին Աճեմյանն ասաց. «Ընդդիմությունը ՏԻՄ ընտրություններին հիմնականում պասիվ ներգրավվածություն է ունենում, քանի որ տեղերում ակտիվ, ընդգծված թեկնածուներ չունեն»:

Карине Ачемян: Оппозиция не имеет соответствующих активных кандидатов
«В политическом отношении соперничество довольно возросло, и в этом одна из причин того, что интерес к этим выборам велик. Выборы в органы местного самоуправления в целом отражают сложившуюся в стране политическую ситуацию, а Республиканская партия Армении всегда играла активную роль в них», – об этом, отвечая на вопрос Panorama.am о том, чем обусловлен пристальный интерес к выборам органы местного самоуправления, заявила депутат фракции РПА Карине Ачемян.
По ее словам, эти выборы предшествуют президентским выборам и поэтому они очень важны для политических сил.
«Кроме того, во втором и третьем по величине городах республики состоятся выборы мэра, что также немаловажно», – отметила К.Ачемян.
Анализируя то обстоятельство, что оппозиция проявляет пассивное отношение к выборам в органы местного самоуправления, депутат заявила: «Оппозиция в основном бывает пассивно вовлечена в эти выборы, так как не имеет соответствующих активных кандидатов».