Հայաստանում ևս մեկ հիմնարդամ է ստեղծվելու, որը կոչվելու է «Հայ արտ սինեմա»: Կառավարության օգոստոսի 2-ին կայանալիք նիստի օրակարգում դրված է լինելու կառավարության որոշման նախագիծ, որի համաձայն, Հայաստանի քաղաքացի Արմեն Մազմանյանը, Ուկրաինայի Հանրապետության քաղաքացի Ռոման Բալայանը և Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի, կրթության և գիտության նախարարությունների, հիմնադրում են «Հայ արտ սինեմա» հիմնադրամը:
Նույն նախագծով, Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը լիազորվելու է Հայաստանի Հանրապետության անունից հանդես գալու «Հայ արտ սինեմա» հիմնադրամում: «Հայ արտ սինեմա» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվելու Մարտին Ադոյանը:
Նույն որոշման նախագծով, «Հայ արտ սինեմա» հիմնադրամին տրամադրելու համար Հայաստանի մշակույթի նախարարությանը հատկացվելու է 1 մլն դրամ` Հայաստանի Հանրապետության 2012 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պահուստային ֆոնդի հաշվին:

Из бюджета Армении создаваемому Арменом Мазманяном фонду выделят 1 млн драмов
В Армении будет создан фонд «Ай арт синема». На предстоящем 2 августа заседании правительства будет рассмотрен проект решения правительства, по которому гражданин Армении Армен Мазманян, гражданин Украины Роман Балаян и Республика Армения в лице Министерства культуры и Министерства образования и науки основывают фонд «Ай арт синема».
По этому проекту Министерство культуры Армении будет уполномочено выступать от имени Республики Армения в фонде «Ай арт синема». Временным исполнительным директором фонда будет назначен Мартин Адоян.
В соответствии с проектом решения, Министерство культуры Армении выделит фонду 1 млн драмов за счет резервного фонда правительства Армении, предусмотренного по госбюджету 2012 года.