Zaman. Քրդերը ծրագրել են «Արաբական գարուն» Թուրքիայում
Ընթացիկ տարվա հուլիսի 22-ից մինչև օրս Թուրքիայի Հաքքարի նահանգի Շեմդինլի շրջանում ընթացող պարտիզանական մարտերում թուրքական բանակի ստորաբաժանումները սպանել են 39 քուրդ գրոհայինի: Վերջիններիս դեմ թուրքերն իրականացրել են ոչ միայն ցամաքային գործողություններ, այլ նաև կիրառել են օդուժ` հարվածելով լեռներում տեղակայված քրդական հենկետերին:
Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Զաման» (Zaman) օրաթերթը` չնշելով, սակայն, թե քրդերի հետ զինված բախումների ժամանակ որչափ մարդկային կորուստներ է կրել թուրքական զինուժը: Նշվում է, որ վերջերս Թուրքիայի անվտանգության ուժերին հանձնված երկու քուրդ զինյալ ցուցմունք են տվել, որ «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցություն»-ը (ՔԲԿ-PKK) ծրագրել է Թուրքիայում «արաբական գարուն»-ի պես շարժում ստեղծել:

Zaman: Курды планируют создать в Турции движение сходни «арабской весне»
С 22 июля текущего года по сей день в партизанских боях, проходящих в районе Шемдинли, расположенном в турецкой провинции Хаккари, подразделения турецкой армии убили 39 курдских боевиков. Против курдских боевиков турки осуществили не только сухопутные операции, но и привели в действие авиацию, нанеся удар по размещенным в горах опорным пунктам курдов.
Об этом сообщает турецкая газета «Zaman», не указывая на количество понесенных в ходе вооруженных столкновений с курдами потерь с турецкой стороны.
Отмечается, что сдавшиеся недавно силам безопасности Турции два курдских боевика дали показания о том, что Рабочая партия Курдистана планирует создать в Турции движение сходни «арабской весне».