Ի՞նչ կլինի հայերի հետ Սիրիայում ծայրահեղականների իշխանության գալով. Կանխատեսումները վատատեսական են
Եթե Սիրիայում ծայրահեղական ուժերը գան իշխանության, դա, միանշանակ, վատ կանդրադառնա բոլոր ազգային փոքրամասնությունների, այդ թվում հայերի վրա: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, այն, ինչ կատարվում է Սիրիայում առաջին հերթին ուղղված է Իրանի դեմ, ինչի հետևանքով, այս երկիրը, ի դեմս Սիրիայի, հնարավոր է կորցնի իր դաշնակցին Մերձավոր Արևելքում: «Սիրիայում այս իրավիճակը կարող է երկար ձգվել, և Իրանին հարվածը, որի մասին շատ է խոսվում, հնարավոր է հասցվի այն բանից հետո, երբ Սիրիայի հետ հարցերը լուծեն»,- նկատեց արաբագետը:
Սիրիայում որոշիչ, ըստ արաբագետի, կլինի միջին խավի դիրքորոշումը և եթե այդ զանգվածը ակտիվանա, ապա նրանք կկարողանան փոխել սիրիական ճգնաժամի ելքը:
Արաբագետը քիչ հավանական համարեց այն, որ ալևինների առանձին պետություն ստեղծվի` Լաթաքիա մայրաքաղաքով: Նշենք, որ Սիրիայի ներկայիս նախագահ Բաշար Ասադը ալևինների ներկայացուցիչ է:
Ըստ Գրիգորյանի, այս պահին հնարավոր չէ ասել, թե Սիրիայում Ասադից հետո ով կգա իշխանության, քանի որ ընդդիմությունն այնտեղ բաղկացած է բազմաթիվ խմբերից և ուժերից:

If extremist forces come to power in Syria, all national minorities, including Armenians, will appear in even worse situation, Arabic Studies expert Sargis Grigoryan told reporters in Yerevan.
According to him, first of all, Syrian events target Iran which may lose Syria, its ally in the Middle East, in the aftermath of the Syrian developments.
The position of the medium stratum of Syria’s population will be decisive, and if they become more active, they can change the outcome of events, said the expert.
Mr. Grigoryan said that it’s hardly probable that a separate state of Alevins will be created in Syria, with Latakia as the capital.
The expert found it difficult to predict who will come to power in Syria after Assad, noting that Syrian opposition is represented by various groups and forces.