ԻԻՀ փոխնախագահ. Իրանը Հայաստանի հետ բանակցում է Ուրմիա լճի վերակենդանացման հարցի շուրջ
Այդ մասին իրանական «թաբնաք.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ կառավարության նիստի ավարտին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ԻԻՀ փոխնախագահ, Բնության պահպանության կազմակերպության նախագահ Մոհամմադ Ջավադ Մոհամմադիզադեն:
Իրանի փոխնախագահը նշել է. «Շոգ եղանակների պատճառով Ուրմիա լիճը գտնվում է գոլորշիացման արտակարգ դրության մեջ: Մի շարք ծրագրերից բացի, որոշ երկրների հետ համաձայնություն ունենք, որպեսզի լրացուցիչ ջուր առաքվի Արևելյան Ատրպատականի (Արևելյան Ազարբայջան) դաշտավայրեր:
Հիշեցնենք, որ ԻԻՀ փոխնախագահը վերջերս Երևան կատարած այցի ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել էր նաև Արաքս գետի ջրի օգտագործման և համատեղ մոնիտորինգի իրականացման, Հայաստանի և Իրանի սահմանամերձ տարածքում «Խաղաղության այգի» համատեղ պահպանվող տարածքի ստեղծման գաղափարի իրականացման և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր:

Вице-президент ИРИ: Иран ведет с Арменией переговоры относительно восстановления озера Урмия
Иран ведет с Арменией переговоры относительно восстановления озера Урмия. Об этом, как сообщает иранский сайт «табнак.ир», в завершении правительственного заседания заявил вице-президент Исламской Республики Иран, председатель природоохранной организации Мохаммад Джавад Мохаммадизаде.
Вице-президент Ирана добавил: «Из-за жаркой погоды озеро Урмия находится на грани высыхания. Помимо ряда программ, мы достигли с некоторыми странами согласия относительно поставки дополнительного объема воды в долины Восточного Атрпатакана (Восточного Азербайджана).
Напомним, что в ходе встречи, состоявшейся с президентом Армении Сержем Саргсяном в рамках недавнего визита в Ереван, в числе вопросов обсуждались и вопросы, связанные с использованием вод реки Аракс и проведением совместного мониторинга, осуществлением идеи создания совместно охраняемой территории на приграничной между Арменией и Ираном территории «Сада мира», а также ряд других вопросов, представляющих двусторонний интерес.