Աղթամարի եկեղեցին պատրաստվում է սեպտեմբերի 9-ի պատարագին
Վանի Աղթամար կղզու հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցում ընթանում են հերթական նախապատրաստական աշխատանքները տարեկան մեկ անգամ թույլատրվող պատարագն անցկացնելու համար: 10-րդ դարի հայկական այս եկեղեցին կառուցվել է Վասպուրականի թագավոր Գագիկ Արծրունու օրոք:
Ինչպես հայտնում է «Ermenihaber.am» (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքն այս տարի Սուրբ Խաչի կրոնական արարողությունը նախանշված է սեպտեմբերի 9-ին: Վանի փոխնահանգապետ Աթայ Ուսլուն այդ կապակցությամբ ժողով է գումարել և հայտարարել, որ 2011-ին երկրաշարժից մասամբ ավերված, բայց արդեն վերականգնված Վանը պատրաստ է հյուրընկալել զբոսաշրջիկների:
Հիշեցնենք, որ 3 տարի առաջ վերանորոգումից հետո Աղթամարի հայոց պատմական եկեղեցին ստացավ թանգարանի կարգավիճակ: Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունը որոշում ընդունեց այժմ տարեկան միայն մեկ անգամ թույլատրել եկեղեցում պատարագ մատուցել:

Армянская церковь на острове Ахтамар готовится к предстоящей литургии
В армянской церкви Сурб Хач на острове Ахтамар в Ване ведутся очередные подготовительные работы для проведения литургии, которую разрешено проводить лишь раз в год. Церковь Сурб Хач, датируемая 10 веком, была построена в период правления царя Васпуракана Гагика Арцруни.
Как сообщает информационный сайт «Ermenihaber.am», в этом году литургия в церкви Сурб Хач намечена на 9 сентября.
Вице-губернатор Вана Атай Услу в связи с этим созвал собрание и объявил, что частично разрушенный в результате землетрясения 2011 года, но уже восстановленный Ван готов к приему туристов.
Напомним, что три года назад после реконструкции армянская историческая церковь Сурб Хач получила статус музея. Министерство культуры и туризма Турции приняло решение разрешить проведение богослужения в церкви лишь раз в год.