Սիրիայում Հայաստանի դեսպանատունը չի փակվի. ՀՀ ԱԳՆ
Այսօր կառավարության նիստում փակ գաղտնի ռեժիմով քննարկվել է Սիրիայում Հայաստանի դեսպանատան հարցը: Նիստից հետո Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Մանասյանը, լրագրողների հարցին ի պատասխան, նկատեց, որ հարցը քննարկվել է փակ գաղտնի ռեժիմում և կոռեկտ չի լինի որևէ բան ասելը. «Տեխնիկական բնույթի հարցեր են քննարկվել»: Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ դեսպանատունը փակվի, Մանասյանը պատասխանեց, որ բացառվում է:
Սիրիայում արդեն երկար ժամանակ է, ինչ քաղաքացիական պատերազմ է ընթանում, ինչի հետևանքով հազարավոր սիրիացիներ լքում են երկիրը, մասնավորապես Հալեպը: Հալեպում գտնվող Հայաստանի դեսպանատունը, ինչպես տեղեկացնում են տարբեր աղբյուրներ, աշխատում է բնականոն հունով: ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն գործակալության պետ Գագիկ Եգանյանը օրերս հայտարարել էր, թե հուլիսի 19-ի դրությամբ Հայաստանում ապաստան և փախստականի կարգավիճակ ստանալու հայցով դիմել է սիրիահայ 6 ընտանիք` 14 անդամներով:

На сегодняшнем заседании правительства в закрытом тайном режиме был обсужден вопрос посольства Армении в Сирии.
По окончании заседания замминистра иностранных дел Армении Сергей Манасян, отвечая на вопрос журналистов, заявил, что вопрос обсуждался в закрытом режиме и было бы некорректно что-либо оглашать. «Обсуждались вопросы технического характера»,– отметил он. Что касается вопроса о том, возможно ли, что посольство Армении в Сирии закроется, Манасян заявил, что это исключено.
В Сирии долгое время идет гражданская война, в результате чего тысячи сирийцев покидают страну, в частности Алеппо.
По сообщениям разных источников, посольство Армении в Сирии продолжает работать в нормальном режиме. На днях начальник государственной миграционной службы Министерства территориального управления Гагик Еганян заявил, что по положению на 19 июля с целью получения убежища и статуса беженцев к ним обратилось всего 6 семей сирийских армян (в общей сложности 14 человек).