Իսրայելցի գեներալ. ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից առաջ Իսրայելն Իրանի վրա ռազմական հարձակում չի գործի
12:35 03/08/2012
ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից առաջ Իսրայելն Իրանի վրա, ամենայն հավանականությամբ, ռազմական հարձակում չի գործի:
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ իսրայելական «Ջերուսալիմ փոստ» պարբերականին տված հարցազրույցում նշել է Իսրայելի բանակի ռազմական հետախուզության նախկին հրամանատար, գեներալ Ահարոն Զևի Ֆարքաշը:
Իսրայելցի գեներալը, վերլուծելով Իրանի վրա Իսրայելի ռազմական հարձակման նպատակահարմարությունը, նշել է, որ ներկայում Իրանի վրա հարձակումն անտեղի է և զուրկ միջազգային լեգիտիմությունից:
Ըստ գեներալ Ֆարքաշի՝ Սիրիայի քիմիական զենքի առկայությունը, Սինայի թերակղզուց և Գազայի հատվածից իսրայելական տարածքների հրթիռակոծման հնարավորությունը և «Հեզբոլլահի» տրամադրության տակ գտնվող 50 հազար հրթիռները ևս որոշակի խնդիրներ կառաջացնեն Իրանի վրա ռազմական հարձակում գործելու պարագայում:
Նախորդող տեղեկատվություն՝ 5 գործոն, որոնց պարագայում Իսրայելն Իրանի վրա ռազմական հարձակում չի գործի

Израильский генерал: До президентских выборов в США Израиль не предпримет военного нападения на Иран
13:00 03/08/2012
По всей вероятности, до президентских выборов в США Израиль не предпримет военного нападения на Иран.
Об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», в интервью израильскому изданию «The Jerusalem Post» отметил бывший командир военной разведки израильской армии, генерал Аарон Зеви Фаркаш.
Анализируя целесообразность военного нападения Израиля на Иран, израильский генерал подчеркнул, что в настоящее время оно неуместно и лишено международной легитимности.
По словам генерала, наличие химического оружия у Сирии, возможность ракетного обстрела израильских территорий с Синайского полуострова и сектора Газа и находящиеся в распоряжении «Хезболлы» 50 тыс. ракет также создадут определенные проблемы в случае военного нападения на Иран.
Пять факторов, способных предупредить военную атаку Израиля в отношении Ирана