ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի մշտական առաքելության կողմից տարածված նոտայի առնչությամբ հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես նշվում է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի մշտական առաքելության կողմից տարածված նոտայի առթիվ, որը վերաբերում է ԼՂՀ տարածքների իբր բնակեցման նոր փաստերին, ԵԱՀԿ և նրա անդամ-երկրների ուշադրությունն է սևեռում այդ փաստաթղթի քարոզչական բնույթի վրա, ինչը նպատակ ունի մոլորության մեջ գցել միջազգային հանրությանը և ապակայունացնել բանակցային գործընթացն ու իրավիճակը տարածաշրջանում:
Չնայած այն ակնառու փաստին, որ իր տարածքում վերաբնակներ ընդունելը ԼՂՀ ինքնիշխան իրավունքն է, տարածվածը իսպառ հիմնազուրկ ապատեղեկատվություն է, ինչը հավաստում են 2010 թ. ընթացքում այդ տարածքի իրավիճակի` ԵԱՀԿ գնահատման առաքելության կողմից անցկացված դիտարկումների արդյունքները:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության 2005 թ. հաշվետվությանը, որը վկայակոչում է Ադրբեջանի մշտական առաքելությունը, անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել, որ համաձայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության` առաքելությունը չի հայտնաբերել «ոչ մի ակնհայտ կազմակերպված վերաբնակեցում» և «չի հաստատվել, թե բնակեցումը նպատակամետ քաղաքականության արդյունք է»:
Այդ համատեքստում անհրաժեշտ ենք համարում նաև հերթական անգամ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը բնակեցնում է իր կողմից բռնազավթված Շահումյանի շրջանը, Գետաշենի ենթաշրջանը և ԼՂՀ այլ բռնազավթված տարածաշրջաններ:
Ավելին, Ադրբեջանը տարիներ շարունակ չի տալիս իր համաձայնությունը` համանման դիտարկում անցկացնել այդ շրջաններում, ինչը անվիճելիորեն փաստում է դրանց բնակեցումը և դա չի կարող լուրջ մտահոգություն չպատճառել ԵԱՀԿ-ին և միջազգային մյուս կազմակերպություններին:
Ինչ վերաբերում է պաշտոնական Բաքվի հոխորտանքին` ս.թ. հուլիսի 19-ին ԼՂՀ- ում կայացած նախագահական ընտրությունների առթիվ, որոնց որպես դիտորդ ներկա են եղել 22 երկրների, այդ թվում` ԵԱՀԿ անդամ-երկրների ներկայացուցիչներ, Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ, և որոնք գնահատվել են որպես ազատ, արդար, թափանցիկ և միջազգային չափորոշիչներին համահունչ, ապա այդօրինակ պահվածքը հերթական անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանը, որտեղ իշխում է ամբողջատիրական վարչախումբ, որտեղ իշխանությունը հորից փոխանցվում է որդուն, որտեղ «ընտրություններն» ընդամենը ցուցադրանք են և խաբկանք, չի կարող հարգել ժողովրդավարական արժեքները, մարդու իրավունքներն ու ազատությունները, ինչպես նաև իշխանությունների ընտրովիության սկզբունքը` քաղաքացիների իսկական կամարտահայտման հիման վրա»:

NKR MFA: NKR has sovereign right to receive migrants in its territory
The Nagorno-Karabakh Republic Ministry of Foreign Affairs in connection with the note spread by Azerbaijan’s Permanent Mission to the OSCE, concerning the alleged resettlement of the NKR territories, draws the OSCE and its country-members’ attention to the propagandistic character of the given document, which aims to deceive the international community and destabilize the negotiation process and the situation in the region.
In spite of the obvious fact that the NKR has its sovereign right to receive migrants in its territory, the spread misinformation is absolutely groundless, and the results of the monitoring on the situation in these territories, carried out by the OSCE Assessment Mission in 2010, can prove it.
As for the report by the OSCE Fact-Finding Mission in 2005, which the Permanent Mission of Azerbaijan refers to, we consider necessary to remind that according to the statement by the OSCE Minsk Group Co-Chairmen, the mission did not find out “any clear organized resettlement” and “did not determine that the resettlement resulted from a deliberate policy.”
In this context, we consider necessary to once more draw the attention of the Organization on Security and Cooperation in Europe to the fact that Azerbaijan continues the policy of resettlement in the Shahumyan region, Getashen subregion and the other NKR regions, being under the occupation of Azerbaijan. Moreover, Azerbaijan has over the years withheld its consent to carry out such a monitoring in these regions, which testifies to the unquestionable fact of their resettling and cannot but provoke the OSCE and other international organizations’ serious anxiety.
As for the attacks of the official Baku concerning the July 19 presidential elections in the NKR, attended by representatives from 22 countries as international observers, including the OSCE, members of European Parliament, and recognized as free, just, transparent and meeting the international standards, similar attitude is another proof of the fact that Azerbaijan with its totalitarian regime, where the power passes from father to son, where “the elections” - are just a show and farce, cannot respect democratic values, human rights and freedom, as well as the principle of the electiveness of the authorities on the basis of real expression of citizen’s will.