ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի մշտական առաքելության կողմից տարածված նոտայի առնչությամբ հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես նշվում է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի մշտական առաքելության կողմից տարածված նոտայի առթիվ, որը վերաբերում է ԼՂՀ տարածքների իբր բնակեցման նոր փաստերին, ԵԱՀԿ և նրա անդամ-երկրների ուշադրությունն է սևեռում այդ փաստաթղթի քարոզչական բնույթի վրա, ինչը նպատակ ունի մոլորության մեջ գցել միջազգային հանրությանը և ապակայունացնել բանակցային գործընթացն ու իրավիճակը տարածաշրջանում:
Չնայած այն ակնառու փաստին, որ իր տարածքում վերաբնակներ ընդունելը ԼՂՀ ինքնիշխան իրավունքն է, տարածվածը իսպառ հիմնազուրկ ապատեղեկատվություն է, ինչը հավաստում են 2010 թ. ընթացքում այդ տարածքի իրավիճակի` ԵԱՀԿ գնահատման առաքելության կողմից անցկացված դիտարկումների արդյունքները:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության 2005 թ. հաշվետվությանը, որը վկայակոչում է Ադրբեջանի մշտական առաքելությունը, անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել, որ համաձայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության` առաքելությունը չի հայտնաբերել «ոչ մի ակնհայտ կազմակերպված վերաբնակեցում» և «չի հաստատվել, թե բնակեցումը նպատակամետ քաղաքականության արդյունք է»:
Այդ համատեքստում անհրաժեշտ ենք համարում նաև հերթական անգամ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը բնակեցնում է իր կողմից բռնազավթված Շահումյանի շրջանը, Գետաշենի ենթաշրջանը և ԼՂՀ այլ բռնազավթված տարածաշրջաններ:
Ավելին, Ադրբեջանը տարիներ շարունակ չի տալիս իր համաձայնությունը` համանման դիտարկում անցկացնել այդ շրջաններում, ինչը անվիճելիորեն փաստում է դրանց բնակեցումը և դա չի կարող լուրջ մտահոգություն չպատճառել ԵԱՀԿ-ին և միջազգային մյուս կազմակերպություններին:
Ինչ վերաբերում է պաշտոնական Բաքվի հոխորտանքին` ս.թ. հուլիսի 19-ին ԼՂՀ- ում կայացած նախագահական ընտրությունների առթիվ, որոնց որպես դիտորդ ներկա են եղել 22 երկրների, այդ թվում` ԵԱՀԿ անդամ-երկրների ներկայացուցիչներ, Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ, և որոնք գնահատվել են որպես ազատ, արդար, թափանցիկ և միջազգային չափորոշիչներին համահունչ, ապա այդօրինակ պահվածքը հերթական անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանը, որտեղ իշխում է ամբողջատիրական վարչախումբ, որտեղ իշխանությունը հորից փոխանցվում է որդուն, որտեղ «ընտրություններն» ընդամենը ցուցադրանք են և խաբկանք, չի կարող հարգել ժողովրդավարական արժեքները, մարդու իրավունքներն ու ազատությունները, ինչպես նաև իշխանությունների ընտրովիության սկզբունքը` քաղաքացիների իսկական կամարտահայտման հիման վրա»:

МИД НКР: Принимать на своей территории переселенцев – суверенное право Нагорно-Карабахской Республики
11:00 03/08/2012
Министерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики в связи с нотой постоянной миссии Азербайджана при ОБСЕ распространило заявление, в котором говорится:
«Министерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики, в связи с нотой, распространенной постоянной миссией Азербайджана при ОБСЕ относительно якобы новых фактов заселения территорий НКР, обращает внимание ОБСЕ и ее стран-членов на пропагандистский характер данного документа, преследующего цель ввести в заблуждение международное сообщество и дестабилизировать переговорный процесс и ситуацию в регионе.
Несмотря на тот очевидный факт, что принимать на своей территории переселенцев является суверенным правом НКР, распространенная дезинформация абсолютно беспочвенна, подтверждением чему являются результаты мониторинга по положению на данных территориях, проведенного оценочной миссией ОБСЕ в 2010г. Что касается отчета миссии по установлению фактов ОБСЕ от 2005г., на которую ссылается постоянная миссия Азербайджана, считаем необходимым напомнить, что, согласно заявлению сопредседателей Минской группы ОБСЕ, миссия не обнаружила «никакого очевидно организованного переселения» и «не установила, что заселение является результатом целенаправленной политики».
В этом контексте считаем также необходимым в очередной раз обратить внимание Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе на факт заселения Азербайджаном находящихся под его оккупацией Шаумянского района, Геташенского подрайона и других регионов НКР, находящихся под оккупацией Азербайджана. Более того, Азербайджан на протяжении многих лет не дает согласия на проведение подобного мониторинга в этих районах, что является неоспоримым фактом их заселения и не может не вызывать серьезной обеспокоенности у ОБСЕ и других международных организаций.
Что касается нападков официального Баку на проведенные 19 июля сего года президентских выборов в НКР, на которых в качестве наблюдателя присуствовали представители 22 стран, в том числе и членов ОБСЕ, депутатов Европарламента, и которые были признаны свободными, справедливыми, прозрачными и соответствующими международным стандартам, то подобного рода отношение является очередным доказательством того, Азербайджан, где функционирует тоталитарный режим, где власть передается от отца к сыну, где «выборы» - это лишь шоу и фарс, не может уважать демократические ценности, права и свободы человека, а также принцип выборности властей на основе подлинного волеизъявления граждан».