Սիրիական հասարակական լայն զանգվածների ակտիվ միջամտությունը այլևս անհրաժեշտություն է
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան օգոստոսի 3-ին ձայների 133 կողմ, 12 դեմ, 31 ձեռնպահ (ՀՀ-ը ձեռնպահ է քվեարկել) հարաբերակցությամբ Սիրիայի վերաբերյալ ընդունեց բանաձև: Բանաձևը որոշակի փոփոխություններ կրեց իր նախապատրաստման փուլում, որտեղից հանվեցին Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցների ուժեղացմանն ու Բաշար Ալ-Ասադին իշխանությունից հեռացմանն ուղղված ԱԵԼ-ի կողմից առաջ քաշված պահանջները:
Բանաձևում տեղ են գտել սիրիական իշխանություններին ուղղված քննադատություններ և ՄԱԿ-ի և ԱԵԼ-ի հատուկ բանագնացին հասցեագրված խնդրանք` գործողությունների ընթացքում կենտրոնանալ խաղաղ միջոցառումների վրա, որոնցով կապահովվի ժողովրդավարական, բազմակարծության վրա հիմնված քաղաքացիական երկրի ստեղծումը:
Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված բանաձևը խորհրդատվական և դեկլարատիվ բնույթ ունի, և չի կարող էական ազդեցություն ունենալ սիրիական հակամարտության կարգավորման հարցում: Այն ավելի շուտ ցույց տվեց, որ հակամարտության մեջ ներգրավված արտաքին ուժերը կրկնապատկում են իրենց ջանքերը միջազգային կառույցներում, ամեն ինչ անում են, որպեսզի խնդիրը մնա միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում, և առավել շատ թվով պետություններ հստակեցնեն իրենց դիրքորոշումը Սիրիայի հարցում:
Այս բանաձևը ավելի շատ նախավարժանք է իրենից հիշեցնում սպասվելիք ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում սուր քննարկումների համատեքստում, առավել ևս, որ չկան Սիրիայում ՄԱԿ-ի առաքելության լիազորությունների երկարացման նախադրյալներ, քանի որ առաքելությանը տրված ժամանակահատվածը լրանում է, իսկ Սիրիան էլ ավելի է մխրճվում քաղաքացիական պատերազմի հորձանուտի մեջ: ՄԱԿ-ի և ԱԵԼ-ի հատուկ բանագնացի թեկնածության հարցը նույնպես անորոշ է, քանզի գործող բանագնաց Քոֆի Անանը հայտարարել է, որ իր լիազորությունների ավարտվելուն պես չի պատրաստվում շարունակել պաշտոնավարումը:
Միջազգային կառույցները վաղուց արդեն վերածվել են սիրիական հակամարտության կարգավորման առումով արտաքին խաղացողների շահերի բախման հարթակների, և սիրիամետ լուծումներ ակնկալել այդ կառույցներից միամտություն կլինի: Այս համատեքստում հակամարտության մեջ սիրիական հասարակական լայն զանգվածների ակտիվ միջամտությունը այլևս անհրաժեշտություն է, քազի պասիվ դերակատարումը ճակատագրական կարող է լինել Սիրիայի համար:

Вмешательство широких масс сирийского общества в конфликт становится необходимостью
Генеральная Ассамблея ООН 3 августа большинством голосов приняла новую резолюцию по Сирии. За проект документа проголосовали 133 страны-члена ООН, 12 высказались против, 31 воздержалась, в том числе и Армения. Резолюция претерпела значительные изменения в процессе подготовки, из нее были изъяты выдвинутые Лигой арабских государств (ЛАГ) призывы к санкциям против Сирии и уходу президента Башара Асада.
Обновленный проект резолюции содержит критику в адрес сирийских властей. В документе также содержатся адресованные спецпредставителю ООН и ЛАГ Кофи Аннану рекомендации «сосредоточить свои усилия на мирном механизме осуществления перехода к плюралистическому демократическому гражданскому государству».
Резолюция по Сирии, одобренная Генеральной Ассамблеей ООН, носит исключительно рекомендательный и декларативный характер, и не может иметь существенного влияния на процесс урегулирования сирийского конфликта.
Резолюция скорее показала, что вовлеченные в конфликт внешние силы удваивают свои усилия в международных структурах, чтобы сирийский вопрос продолжал оставаться в центре внимания международного сообщества, и еще большее количество стран уточнило свою позицию по Сирии.
Эта резолюция напоминает скорее репетицию в контексте ожидаемых бурных обсуждений в Совбезе ООН, тем более, что нет предпосылок продления Миссии ООН по наблюдению в Сирии. Срок пребывания наблюдателей ООН в Сирии завершается, а Сирия все больше погружается в омут гражданской войны. Остается неопределенным и вопрос о кандидатуре на пост спецпосланника ООН и ЛАГ, поскольку действующий спецпредставитель Кофи Аннан объявил, что покинет этот пост по завершении своего мандата и не станет его продлевать.
Международные структуры уже давно превратились в арену столкновения интересов внешних игроков, заинтересованных в том или ином развитии сирийского сценария, и было бы наивно ожидать от этих структур принятия просирийских решений. В этом контексте отныне активное вмешательство в конфликт широких масс сирийского общества становится необходимостью, поскольку их пассивная роль в сложившейся ситуации может стать судьбоносной для Сирии.