ՇՊԱԿ-ի հայտարարությանն արձագանքել է միայն Անշարժ գույքի պետական կոմիտեն
Շահերի պաշտպանության և աջակցության կենտրոնի (ՇՊԱԿ) նախագահ Մարատ Ատովմյանի վերջին հայտարարությանը, թե Երևանում քաղաքացիները հիմնականում դժգոհում են կադաստրից, ոստիկանությունից, քաղաքապետարանից, արձագանքել է միայն ՀՀ կառավարությանն առընթեր Անշարժ գույքի պետական կոմիտեն:
«Իրենք հետաքրքրված էին` իմանալ, թե ինչ դժգոհություններ ունեն քաղաքացիները կադաստրի մարմիններից: Մենք հանդիպեցինք, ներկայացրինք խնդիրները», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում փոխանցեց Ատովմյանը:
Նա պատմեց, որ այցելել են կադաստրի Արաբկիրի տարածքային կառույց, ծանոթացել աշխատանքներին: «Մենք հետևեցինք, տեսանք բարեփոխումների արդյունքում ձևավորված ստորաբաժանման գործունեությունը, այնտեղ ներդրված էին տեխնիկական ժամանակակից միջոցներ»,-փոխանցեց Ատովմյանը` հույս հայտնելով, որ բարեփոխումները կնվազեցնեն կոռուպցիոն ռիսկերը:
Մեր դիտարկմանը, թե Ատովմյանը պնդում էր, որ ՇՊԱԿ-ը դիմումներ է ստանում քաղաքացիներից կադաստրի վատ գործունեության մասին, սակայն ինքը տեսել է բարեփոխումների մեջ գտնվող կառույց և հարցին, թե արդյոք հակասություն չի՞ ստացվում, ՇՊԱԿ տնօրենը պատասխանեց. «Կադաստրի վերաբերյալ ստացած մեր դիմումների որոշ մասը վերաբերում են նախորդ տարիներին և մարդիկ համարում են, որ ժամանակին Կադաստրի աշխատակիցները ընդհուպ մինչև կեղծիքներ են կատարել փաստաթղթերում, կեղծ վկայականներ են տվել»:
Ատովմյանի ներկայացրած տվյալներով, 2011 թվականի օգոստոսից մինչև այս տարվա հուլիսն ընկած ժամանակահատվածը ընդհանուր առմամբ դիմել է 1660 քաղաքացի ամենատարբեր` քաղաքացիաիրավական և իրավական այլ բնույթի խնդիրներով: Պետական մարմինները, որոնցից քաղաքացիները դժգոհում են ՇՊԱԿ-ին, եղել են Երևանի քաղաքապետարանը, սոցիալական ապահովության տարածքային մարմինները, ոստիկանության անձնագրային վարչությունը և ճանապարհային ոստիկանությունը, Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունները (ԴԱՀԿ):
«Ցանկալի կլիներ, որ նման համագործակցություն լիներ նաև պատկան մյուս կառույցների կողմից, հնարավորություն լիներ, որ հասարակական կազմակերպությունները հասարակական վերահսկողություն կարողանային իրականացնել պետական մարմինների նկատմամբ», -հավելեց Մարատ Ատովմյանը:

На заявление Центра защиты и поддержки интересов Армении откликнулся лишь Госкомитет кадастра недвижимости
На последнее заявление председателя Центра защиты и поддержки интересов Армении Марата Атовмяна о том, что в Ереване граждане в основном недовольны работой кадастра, полиции, мэрии, откликнулся лишь Госкомитет кадастра недвижимости Армении.
«Они были заинтересованы в том, чтобы узнать, в чем состоят недовольства граждан, связанные с работой органов кадастра. Мы встретились и представили проблему», – об этом в интервью Panorama.am заявил Атовмян.
По его словам, они посетили территориальное подразделение «Арабкир» Госкомитета кадастра недвижимости Армении и ознакомились с проблемами. «Мы проследили, ознакомились с деятельностью подразделения, в котором были внедрены современные методы технического обслуживания», – подчеркнул Атовмян, выразив надежду на то, что реформы сократят коррупционные риски.
В ответ на наблюдение о том, не возникают ли противоречия, связанные с его заявлением о поступлении в Центр защиты и поддержки интересов Армении заявлений относительно некачественной деятельности кадастра и нынешней ситуацией,и наличием реформ, Марат Атовмян отметил: «Часть полученных нами заявлений о деятельности кадастра касается деятельности, осуществленной в прошлом, и люди считают, что в свое время сотрудники кадастра совершали даже фальсификации, выдавали гражданам фальшивые свидетельства».
По представленным Атовмяном данным, в период с августа 2011 года по июль текущего года в общей сложности к ним обратились 1660 граждан с разного рода проблемами. Государственными органами, на которые жалуются, являются мэрия Еревана, территориальные структуры социального обеспечения, Паспортно-визовое управление полиции, Дорожная полиция, Служба принудительного исполнения судебных актов Министерства юстиции Армении.
«Было бы желательно, чтобы такое сотрудничество велось и с другими надлежащими органами, была возможность того, чтобы общественные организации могли бы осуществлять общественный контроль над государственными органами», - добавил Марат Атовмян.