Օգոստոսի 7-ին, ՀՀ -ում ԱՄՆ դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Բրյուս Դանահյուն անցկացրել է 42 Խաղաղության կորպուսի (ԽԿ) կամավորի երդմնակալության հանդիսավոր արարողությունը։ Ինչպես տեղեկացնում են ԱՄՆ դեսպանատան լրատվական ծառայությունից, ԽԿ կամավորները դասընթացների ավարտից հետո կմեկնեն Հայաստանի տարբեր շրջաններ, որտեղ կապրեն երկու տարի և կաշխատեն ԽԿ–ի երկու ծրագրերի շրջանակներում՝ անգլերեն լեզվի ուսուցում և համայնքի ու երիտասարդության զարգացում։
Միջոցառումն անցկացվել է Երևանի Հ. Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնում։ Միջոցառման ժամանակ կամավորները ներկայացրել են հայերեն երգ, և հյուրերի հետ կիսել են Հայաստանից ստացած իրենց տպավորությունները։ Կամավորների այս նոր խումբը կհամալրի արդեն աշխատող կամավորների շարքերն ու Հայաստանի դպրոցներում, համալսարաններում և հասարակական կազմակերպություններում աշխատող կամավորների թիվը կհասնի մոտ 80-ի:
ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսը հիմնադրվել է 1961թ. ԱՄՆ նախագահ Ջոն Ֆ. Քենեդիի կողմից և այդ ժամանկից ի վեր ավելի քան 200 000 կամավոր է ծառայել ավելի քան 100 երկրում։ 1992թ–ից մինչ այսօր Հայաստանում աշխատել են Խաղաղության կորպուսի ավելի քան 750 կամավոր:
Խաղաղության կորպուսը ունի երեք նպատակ՝ մասնագիտական օգնություն ցուցաբերել հյուրընկալող երկրին, օգնել հյուրընկալող երկրի ժողովրդին ավելի լավ ճանաչել ամերիկյան ժողովրդին և օգնել ամերիկյան ժողովրդին ավելի լավ ճանաչել հյուրընկալող ժողովրդին։

On August 7, the U.S. Charge d’Affaires Bruce Donahue swore-in 42 new Peace Corps Volunteers, who will depart to communities across Armenia to serve for two years as English teachers and Community and Youth Developers. An audience of over 250 people, including representatives from government ministries, international and local organizations, and Regional Governors attended the event at Yerevan’s State Puppet Theater. The ceremony also celebrated the completion of an 11-week training that included intensive Armenian language study.
During the event, the new Volunteers demonstrated their knowledge of Armenian language by performing Armenian songs and sharing their observations of Armenia. With the addition of this new group, there will be approximately 80 Peace Corps Volunteers working in schools, universities and NGOs throughout Armenia.
The Peace Corps was founded by President John Kennedy in 1961, with over 200,000 Volunteers having served in more than 100 countries worldwide since then. Over 750 Volunteers have served in Armenia since 1992.
Peace Corps’ goals are threefold: helping the people of interested countries meet their need for trained men and women; promoting a better understanding of Americans on the part of the peoples served; and creating a better understanding of other people on the part of Americans, press service of U.S. Embassy in Yerevan reported.