Իրանի ԱԳ նախարար.Սիրիայում առևանգված իրանցի 48 ուխտագնացների մեջ եղել են բանակի զորացրված զինվորականներ
«Սիրիայի ազատ բանակի» կողմից առևանգված իրանցի 48 ուխտագնացների մի մասը եղել են բանակի և իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի նախկին զինվորականներ:
Այդ մասին իրանական «իրդիփլոմասի.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել է ԻԻՀ ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին:
Հավելենք, որ նախօրեին Իրանի ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին իր թուրք գործընկերոջ հետ Սիրիայում առևանգված իրանցի ուխտագնացների հարցով խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով մեկնել էր Թուրքիա:
Հիշեցնենք, որ ս.թ.օգոստոսի 4-ին Սիրիայի զինված խմբավորումները Դամասկոսի օդանավակայանի ճանապարհին առևանգել էին 48 իրանցիներ տեղափոխող մի ավտոբուս: Նախօրեին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությունը հաղորդագրություն տարածեց, որ Սիրիայի զինված խմբավորումների կողմից իրանցի երեք ուխտագնաց է սպանվել:

Некоторые из 48 иранских паломников, захваченных в пригороде Дамаска Сирийской свободной армией (ССА), являются бывшими военнослужащими армии и Корпуса стражей исламской революции (КСИР). Как передает иранский сайт «Ирдипломаси.ир», об этом в ходе встречи с журналистами сообщил министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салехи.
Отметим, что накануне, 7 августа, глава МИД Ирана прибыл в Турцию для проведения консультаций со своим турецким коллегой по поводу похищенных в Сирии иранских паломников.
Напомним, 4 августа текущего года сирийские вооруженные формирования на дороге, ведущей из международного аэропорта Дамаска в столицу Сирии, похитили 48 иранских паломников-шиитов. В понедельник, 6 августа, иранское информационное агентство «МЕХР» сообщило, что сирийские вооруженные формирования убили троих иранских паломников.