Այս պահին «Զվարթնոց» օդանավակայանում շուրջ 140 ուղևոր բողոքի ակցիա է կազմակերպել` դեպի Շարմ Էլ Շեյխ չվերթը արդեն մի քանի օր անհիմն պատճառաբանությամբ հետաձգելու համար: «Սփոթ Էյր» ավիաընկերությունը, որը պետք է իրականացներ օգոստոսի 7-ի գիշերը, ժամը 03:30-ին ծրագրված չվերթը, հրաժարվել է ուղևորներ տեղափոխել Հայաստանից, իսկ «Հեփի վոյաժ» ընկերությունը, որը 140 ուղևորի վաճառել է տոմսերը, չվերթի հետաձգման որևէ հստակ պատճառաբանություն չի ներկայացնում:
«Գիշերվա չվերթը չի կայացել, մեզ զանգել ասել են, որ առավոտյան ժամը 9-ին պետք է լինի ու այստեղ նորից իմանում ենք, որ այդ ժամին էլ չվերթ չկա: Ու մեզ անորոշ հիմնավորումներ են ներկայացնում: Առավոտյան ժամը 7-ից այստեղ բոլոր ուղևորներս բողոքի ակցիա ենք անում: Մեզ մոտեցել են երկու հոգի` «Հեփի վոյաժ» ընկերությունից, մեկը Մանե Մելքոնյան անունով, մեկ ասաց, որ տնօրեն է, մեկ էլ հրաժարվեց, ու ասաց, որ չգիտի ինչի է չվերթը հետաձգվել, ներողություն խնդրելու փոխարեն, մարդկանց հետ մուննաթ է գալիս», -Panorama.am-ին ներկայացնելով իրավիճակը, ասաց բողոքող ուղևոր Վարդուհի Մելտոնյանը:
Նա ասաց, որ Երևան-Շարմ Էլ Շեյխ-Երևան ուղևորատոմսը գնել է 8 օրվա համար, սակայն հանգստի երկու օրն արդեն անցել է հետաձգումների պատճառով: «Հեփի վոյաժ» տուրիստական ընկերության աշխատակիցները, ուղևորի խոսքով, անընդհատ փախչում են և չեն մատնանշում հստակ օր` երբ կիրականացվի չվերթը:
«Մենք տեղեկություն ունենք, որ այդ ընկերությունը պարզապես չի վճարել «Սփոթ Էյր» արաբական ավիաընկերությանը, այդ պատճառով էլ նրանք հրաժարվում են գալ Հայաստան և չվերթ իրականացնել», -փոխանցեց Վարդուհին` ընդգծելով, որ եթե հանկարծ այսօր ժամը 20:00-ին չվերթ չիրականացվեց, ինչպես խոստացել են, ապա իրենք բոլոր հնարավոր իրավական միջոցներն օգտագործելու են` իրենց գումարը հետ ստանալու համար:
Panorama.am-ը փորձեց կապ հաստատել «Հեփի վոյաժ» ընկերության հետ` հասկանալու ինչն է խնդիրը, որ չվերթ չի իրականացվել, սակայն նրանց հեռախոսը չէր պատասխանում: Նրանց տեսակետը կփորձենք ներկայացնել քիչ ուշ:

В аэропорту «Звартноц» проходит акция из-за отмены рейса Ереван-Шарм-эль-Шейх
В настоящее время в ереванском аэропорту «Звартноц» порядка 140 пассажиров проводят акцию протеста. Возмущение участников акции вызвало то обстоятельство, что в течение вот уже нескольких дней по необоснованным причинам откладывается рейс Ереван-Шарм-эль-Шейх.
Египетская авиакомпания Spot Air, которая должна была осуществить рейс, запланированный на 03:30 7 августа, отказалась перемещать пассажиров из Армении, а турагентство Happy Voyage, продавшее билеты 140 пассажирам, каких-либо обоснованных причин не называет.
«Ночной рейс не состоялся, нам позвонили и сказали, что он переносится на 9 утра. И вот мы узнаем, что и на это время нет рейса. И нам дают неопределенные объяснения. Мы вместе со всеми пассажирами с 7 утра проводим акцию протеста. К нам подошли два представителя турагентства Happy Voyage. Одна из них представилась как Мане Мелконян, отметив, что является директором компании. Другой представитель турагентства отказался называть свое имя и сказал, что не знает, почему откладывается рейс. Вместо того, чтобы извиниться перед людьми, еще и претензии предъявляют», – сказала одна из протестующих Вардуи Мелтонян.
Она отметила, что купила билет в Шарм-эль-Шейх для отдыха на 8 дней, однако из-за задержек рейса два дня отпуска уже прошли. Сотрудники туристической компании Happy Voyage, по словам пассажирки, постоянно избегают пояснений и не указывают на конкретный день осуществления полета.
«У нас есть информация о том, что эта компания просто не уплатила сумму египетской авиакомпании Spot Аir и по этой причине они отказываются прилетать в Армению и осуществлять полеты», – рассказала Вардуи Мелтонян, подчеркнув, что если вдруг сегодня в 20:00 полет, как и обещалось, не будет осуществлен, то они используют все возможные юридические методы для получения своих денег обратно.
Журналист Panorama.am попытался связаться с компанией «Happy Voyage» для уточнения причин сложившейся ситуации, однако на телефонные звонки никто не отвечал.