Այսօր առաջին ինքնաթիռն է ուղարկվել Դամասկոս. այնտեղից 120 երեխա պետք է ժամանի Հայաստան` անցկացնելու ամառային հանգիստը ճամբարներում: Այդ մասին այսօր կառավարության հերթական նիստի մեկնարկին հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և թեմայի մասին մանրամասն տվյալներ ներկայացնելու համար խոսքը փոխանցեց տարածքային կառավարման նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանին:
Երեխաներին դիմավորելու է նաև Հայաստանում Սիրիայի դեսպանը` սեփական ցանկությամբ, օդանավակայանում կլինեն նաև սփյուռքի և ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչներ:
Վարչապետն էլ իր հերթին տեղեկացրել է, որ ևս երկու ինքնաթիռ է ուղարկվելու Սիրիա, Հալեպից շուրջ 300 երեխայի Հայաստան տեղափոխման համար:

Some 400 Syrian-Armenian children to arrive in Armenia for summer vacation
The first Armavia plane flew to Damascus today to transport 120 Syrian-Armenian children to Armenia. The kids will spend their summer vacation in Armenian summer camps, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan told the cabinet meeting and gave the floor to Armenian Deputy Minister of Territorial Administration Vache Terteryan.
According to the Deputy Minister, the camps are ready to host the children; Ministries of Health, Diaspora and Foreign Affairs have carried out the work entrusted to them; a working group has been formed.
The Ambassador of Syria to Armenia will meet the Syrian-Armenian children at the airport, representatives of the Diaspora and Foreign Ministries will also be present at the ceremony.
For his part, Tigran Sargsyan said that two more planes will fly to Syria to transport some 300 children to Armenia from Aleppo.