«Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունները դաշնակցային մակարդակում են, մեր համագործակցությունը այդ երկրի հետ զարգացանում ենք գրեթե բոլոր ուղղություններով, սակայն պետք չէ եղածով բավարարվել, այդ հարաբերություններն անընդհատ պետք է խորացնել»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպե՞ս կգնահատեք ՀՀ նախագահի ՌԴ կատարած այցը, ասաց ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գագիկ Մելիքյանը:
Հարցին, թե՝ ինչո՞վ է պայմանավորված հայ և ռուս պաշտոնյաների հաճախակի փոխադարձ այցերը, Գ. Մելիքյանը նշեց. «Հայաստանն ու Ռուսաստանը դաշնակիցներ են և մենք միմյանց հետ խորը համագործակցում ենք և՛ տնտեսական, և քաղաքական, և՛ մշակութային բնագավառներում: Այդ պարագայում երկուստեք հաճախակի այցերը լրիվ տրամաբանական են»:
Նաև ընդգծեց, որ Հայաստանը շատ ակտիվ ներգրավվածություն ունի ՀԱՊԿ-ում (Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն) և պատահական չէ, որ առաջիկա մասշտաբային զորավարժությունները հենց Հայաստանում է անցկացվելու:

Gagik Melikyan: Absolutely logical that Armenian and Russian Presidents intensify mutual visits
“We build up our relationship with Russia on allied countries level, developing cooperation with that country in almost every direction. However, we should not be satisfied with the current level; we need to constantly deepen our relationships,” RPA board member Gagik Melikyan said in an interview with Panorama.am, commenting on Armenian President Serzh Sargsyan’s recent visit to Russia.
When asked what is the reason behind intensification of mutual visits between Armenian and Russian officials, Gagik Melikyan replied, “Armenia and Russia are allies: we deeply cooperate in economic, political and cultural fields. Under the circumstances, it is absolutely logical that Armenian and Russian officials intensify mutual visits.”
According to him, Armenia takes an active part in the activities of CSTO, and it is not accidental that Armenia will host large-scale CSTO exercise this autumn.