«Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունները դաշնակցային մակարդակում են, մեր համագործակցությունը այդ երկրի հետ զարգացանում ենք գրեթե բոլոր ուղղություններով, սակայն պետք չէ եղածով բավարարվել, այդ հարաբերություններն անընդհատ պետք է խորացնել»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպե՞ս կգնահատեք ՀՀ նախագահի ՌԴ կատարած այցը, ասաց ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գագիկ Մելիքյանը:
Հարցին, թե՝ ինչո՞վ է պայմանավորված հայ և ռուս պաշտոնյաների հաճախակի փոխադարձ այցերը, Գ. Մելիքյանը նշեց. «Հայաստանն ու Ռուսաստանը դաշնակիցներ են և մենք միմյանց հետ խորը համագործակցում ենք և՛ տնտեսական, և քաղաքական, և՛ մշակութային բնագավառներում: Այդ պարագայում երկուստեք հաճախակի այցերը լրիվ տրամաբանական են»:
Նաև ընդգծեց, որ Հայաստանը շատ ակտիվ ներգրավվածություն ունի ՀԱՊԿ-ում (Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն) և պատահական չէ, որ առաջիկա մասշտաբային զորավարժությունները հենց Հայաստանում է անցկացվելու:

Гагик Меликян: Участившиеся ответные визиты президентов Армении и России вполне логичны
«Мы строим отношения с Россией на уровне союзников и развиваем сотрудничество с этой страной почти во всех направлениях, однако не следует довольствоваться имеющимся: эти отношения постоянно нужно углублять», – об этом, анализируя в беседе Panorama.am визит президента Армении Сержа Саргсяна в Россию, заявил член Совета Республиканской партии Армении Гагик Меликян.
В ответ на вопрос о том, чем обусловлены участившиеся ответные визиты армянских и российских должностных лиц, Гагик Меликян заявил: «Армения и Россия – союзники: мы ведем глубокое сотрудничество и в экономической, и в политической, и в культурной сферах. В таких условиях участившиеся ответные визиты вполне логичны».
По словам депутата, Армения довольно активно вовлечена в ОДКБ и не случайно, что предстоящие масштабные военные учения будут проведены именно в Армении.