Զեկույց. Մերձավոր Արևելքի իրադարձությունները հող են նախապատրաստում քրդերի ինքնորոշման իրավունքի համար
Երուսաղեմում հրապարակվել է Իսրայելի նախկին վարչապետ Իզաք Ռաբինի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական, հետախուզության սպա Յաքիս Ներիահի հեղինակած զեկույցը, որը մտահոգել է թուրքերին:
Ըստ թուրքական «Դողան» (Dogan) լրատվական գործակալության` զեկույցում նշվում է, որ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունները հող են նախապատրաստում քրդերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար: Ներիահը նկատել է տալիս, որ քրդերի պայքարն ու ջանքերը Իրաքից հետո այժմ նպատակաուղղվել են Սիրիայի վրա:
«Անհրաժեշտ է, որ Իսրայելն ուշադրություն ցուցաբերի ցանկացած երկրում առկա քրդական հարցին: Պատմական արդարությունը պահանջում է, որ մերձավորարևելյան 22 արաբական երկրում գտնվող 35 մլն քրդերը ամենաքիչը մեկ պետություն ունենալու իրավունք ունենան»,- գրում է Ներիահը` շեշտելով, որ հյուսիսային Իրաքի քրդական ինքնավարությունը կարող է օգտակար լինել Իսրայելի աշխարհաքաղաքական շահերի համար:
Զեկույցում նաև հիշատակված է ժողովրդագիրների տվյալները, համաձայն որոնց, Թուրքիայում քուրդ բնակչության թիվը հասնում է 37 միլիոնի:

Доклад: События на Ближнем Востоке подготавливают почву для реализации права курдов на самоопределение
В Иерусалиме опубликован доклад, автором которого является советник бывшего премьер-министра Израиля Ицхака Рабина по внешнеполитическим вопросам, офицер разведки Якис Нериа.
Доклад вызвал обеспокоенность среди турок. Как сообщает турецкое информагентство «Dogan», в нем отмечается, что происходящие на Ближнем Востоке события подготавливают почву для реализации права курдов на самоопределение. Автор обращает внимание на то, что мишенью борьбы и усилий курдов после Ирака стала Сирия.
«Необходимо, чтобы Израиль уделял внимание любой имеющейся в стране проблеме, связанной с курдским вопросом. Историческая справедливость требует того, чтобы около 35 млн курдов, проживающих в 22 ближневосточных арабских странах, имели право на то, чтобы иметь как минимум одно государство», – пишет Якис Нериа, подчеркивая, что пример курдской автономии на севере Ирака может быть полезным для геополитических интересов Израиля.
В докладе упоминаются и демографические данные, согласно которым, численность курдского населения Турции достигает 97 млн человек.