Իրանում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով 306 մարդ է զոհվել
Իրանի Արևելյան Ազարբայջան նահանգում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով 306 մարդ է զոհվել: Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է ԻԻՀ առողջապահության նախարար Մարզիե Վահիդը:
Նախարարի տեղեկացմամբ՝ երկրաշարժը զգալի վնասներ է պատճառել Վարզաղան (83 հազար բնակչություն) և Ահար (147 հազար բնակչություն) բնակավայրերին:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 11-ին Իրանի հյուսիսային Արևելյան Ազարբայջան (Արևելյան Ատրպատական) նահանգում 6,2 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ էր գրանցվել, որի էպիկենտրոնը Ահար բնակավայրն է եղել: Երկրաշարժին հետևել էր 4,2 բալ ուժգնությամբ 116 հետցնցում:
Երկրաշարժ է գրանցվել նաև Հայաստանի մի շարք բնակավայրերում:
Նախորդող հրապարակում՝ Իրանում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով փլվել են շենքեր, վիրավորները՝ տեղափոխվել հիվանդանոց

Жертвами землетрясения в иранской провинции Восточный Азербайджан, по последним данным, стали 306 человек. Об этом в интервью иранскому информационному агентству «ФАРС» заявила министр здравоохранения ИРИ Марзие Вахид.
По словам министра, основной ущерб от землетрясения нанесен городам Варзакан (с населением 83 тыс. человек) и Харрис (с населением 147 тыс. человек).
Напомним, в середине дня в субботу, 11 августа, мощный подземный толчок силой 6,2 балла был зафиксирован в иранской провинции Восточный Азербайджан (Восточный Атрпатакан). Эпицентр землетрясения находился в города Ахар. За землетрясением последовали 116 афтершоков мощностью 4,2 балла.