Սեյսմոլոգ. Երևանում երկրաշարժի դեպքում բնակֆոնդի 80 տոկոսը կփլուզվի (տեսանյութ)
Վանի երկրաշարժից հետո ամբողջ տարածաշրջանը ինչ-որ ձևով վերափոխվեց իր լարվածության, դեֆորմացիոն առումով: Սրա վերջը պարզ չէ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսելով տարածաշրջանում վերջին ամիսներին անընդհատ կրկնվող երկրաշարժների մասին` նշեց սեյսմոլոգ Վլադիմիր Բալասանյաը: Մասնագետը չի բացառում, որ ցնցումները կկրկնվեն:
«Հայաստանի պրոբլեմը մնում է նույնը` պետք է կառուցել նորմալ շենքեր, պետք է եղած շենքերը, որոնք դեռ պիտանի են, ամրացվեն»,-ասաց Վ. Բալասանյանը: Աստված մի արասցե, եթե հանկարծ Երևանի կենտրոնում երկրաշարժ գրանցվի, ապա բանախոսի հաշվարկով, կունենանք Երևան քաղաքի բնակֆոնդի մոտ 80 տոկոսի լողում-փլուզում:
«Երևանում, չնայած ընթացող շինարարությանը, շենքերի 70-80 տոկոսը կառուցվել են խորհրդային ժամանակներում: Դրանք իրենց ամորտիզացիայով պիտանի չեն և կառուցվել են 7 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժների համար, բացի այդ էլ շահագործման ընթացքում ինչ ասես չարեցին, նկուղային հարկերում` ջուր, ռեստորաններ, սրճարաններ: Փաստացի մենք ունենալու ենք ոչ միայն բնական աղետի հետևանք, սա լինելու է ազգային աղետ»,-ասաց Բալասանյանը:

В случае сильного землетрясения в Ереване обрушится 80% жилых зданий. Сейсмолог о возможном национальном бедствии
После землетрясения в Ване весь регион точно преобразился в плане напряженности и деформации, и конец всего этого пока неясен. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции в Ереване заявил сейсмолог Владимир Баласанян, комментируя факт повторяющихся в последнее время в регионе подземных толчков.
Специалист не исключает возможности новых толчков и отмечает: «Проблема Армении остается той же: необходимо строить нормальные здания и укреплять имеющиеся в настоящее время пригодные здания».
По словам эксперта, «не дай Бог, если в центре Еревана произойдет серьезное землетрясение, тогда будет зафиксировано разрушение 80% жилого фонда столицы Армении».
«Несмотря на осуществляемое в настоящее время строительство в Ереване, 70-80% зданий в городе возведено еще в советские времена. По своей амортизации они непригодны, да и построены для землетрясения силой в 7 баллов. Многое имело место за годы эксплуатации: в подвалах вода, рестораны, кафе. Фактически столкнемся не с природным бедствием, а национальным», – считает В. Баласанян.