Արևմտյան Ատրպատականի հայերը ևս կմասնակցեն վաղն Իրանում կայանալիք քայլերթին
Իրանի Արևմտյան Ատրպատականի (Արևմտյան Ազարբայջան) հայերը ևս կմասնակցեն վաղն Իրանում կայանալիք «Ղոդսի» միջազգային օրվան նվիրված քայլերթին:
Այդ մասին, իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ,  հայտարարությամբ է հանդես եկել Իրանի Ատրպատականի հայոց թեմի ազգային առաջնորդարանը:
Հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, նշվում է. «Ուրմիայի հայերը` որպես Իրանի ժողովրդի մի մասնիկ, իր մասնակցությունը կունենա «Ղոդսի» միջազգային օրվան նվիրված քայլերթին»:
Հավելենք, որ Հայ Առաքելական Եկեղեցին Իրանում ներկայացված է երեք՝ Ատրպատականի, Թեհրանի և Էսֆահանի հայոց թեմերով:
Նշենք, որ «Ղոդսի» միջազգային օրը նշվում է Ռամազան ամսվա վերջին ուրբաթ օրը: Այդ օրն անցկացվող քայլերթով մուսուլմանները ցուցադրում են իրենց միասնությունը:

Армяне Ирана также примут участие в шествии по случаю Международного дня Аль-Кудса
Армяне иранской провинции Западный Атрпатакан (Западный Азербайджан) также примут участие в шествии, которое состоится в Иране в пятницу, 17 августа, по случаю Международного дня Аль-Кудса. Как передает иранское информационное агентство «ИРИБ», об этом заявил лидер армянской епархии Атрпатакана.
В сообщении, в частности, отмечается: «Армяне Урмии как часть народа Ирана примут участие в шествии по случаю Международного дня Аль-Кудса».
Отметим, что Армянская апостольская церковь в Иране представлена тремя епархиями – в Атрпатакане, Тегеране и Исфахане.
Напомним, что Международный день Кудс отмечается в последнюю пятницу месяца Рамадан. Шествием, которое проводится в этот день, мусульмане демонстрируют свое единство.