Դավիթ Ջամալյան.«Այս զորավարժությունները վկայում են մեր բանակի գումարտակ օղակի կայացած լինելու մասին»
10:49 17/08/2012
Օգոստոսի 14-16-ը ԼՂՀ ՊԲ բանակի մի շարք ստորաբաժանումների հետ անցկացվեցին մարտական հրաձգությամբ գումարտակային մարտավարական ցուցադրական զորավարժություններ: Նման զորախաղերի անկացումը նպատակ ունի բարձրացնել մասնակից անձնակազմի մարտավարական ունակությունները և վերջիններիս տալ պաշտպանողական և հակահարձակողական մարտերի վարման համապատասխան պրակտիկա: Նման մասշտաբային զորավաչժությունների և դրանց նշանակության շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանի հետ:
«Ինչպես գիտենք գումարտակը կառուցվածքային տեսանկյունից գրավում է միջանկյալ դիրք` վաշտի և գնդի միջև: Ինչպես մի շարք այլ երկրների, այնպես էլ մեր երկրի զինված ուժերում գումարտակը հանդես է գալիս իբրև կարևոր մարտավարական միավոր:
Հիշեցնենք, որ Զինված Ուժերի հիերարխիայում գումարտակն ու գունդը դիտարկվում են իբրև մարտավարական բնույթի մարտական խնդիրներ կատարելու ունակ հիմնական ստորաբաժանումներ, այսինքն` կազմում են Զինված ուժերի մարտավարական օղակը: Այդ ամենից զատ, գումարտակը, լինելով գնդի կառուցվածքի բաղադրիչn առավել խոշոր ստորաբաժանման` բրիգադի կամ զորամիավորման, հարձակողական կամ հակահարձակողական խմբավորման կազմում, մասնակցում է նաև մեծամասշտաբ մարտական գործողություններին:
Հարկ է նշել, որ հաշվի առնելով արցախյան ռազմաթատերաբեմի մասշտաբները` գումարտակը հանդես է գալիս իբրև մի արդյունավետ կառուցվածքային միավոր, որը բացի տեղային, սահմանափակ բնույթի մարտական առաջադրանքներից, առանձին դեպքերում անգամ ունակ է ինքնուրույնաբար իրականացնել մարտավարական բնույթի մարտական առաջադրանքներ: Իբրև օրինակ կարելի է բերել Արցախ - Ադրբեջան պետական սահմանի հյուսիս-արևմտյան հատվածը պաշտպանող Հաթերքի պայմանագրային գումարտակը: Վերջինս տարիներ առաջ այդ բարձրադիր լեռնային տեղանքում փայլուն իրականացրեց ինքնուրույն մարտական խնդիր` պետական սահմանի այդ պատասխանատու տեղամասում տեղադրելով հենակետեր, և մարտավարական առավելություն ձեռք բերելով թշնամու հանդեպ»,- նշեց Դ. Ջամալյանը:
Ըստ փորձագետի` ՀՀ զինուժն ունակ է Ադրբեջանի հնարավոր արկածախնդրության դեպքում ակտիվ հակահարձակողական օպերացիաներով մարտական գործողությունները տեղափոխել թշնամու տարածք:
«Ահա այդ` թշնամուն խաղաղություն պարտադրելու սցենարում գումարտակ օղակին տրվում է առանցքային նշանակություն: Հետևաբար նման պլանային, հերթական բնույթի զորավարժությունները խիստ կարևոր են և էլ ավելի իրականանալի են դարձնում վերը նշված սցենարը:
Ի դեպ. գումարտակային մարտավարական զորավարժությունների անցկացումը վառ վկայությունն է այն բանի, որ մեր Զինված ուժերում գումարտակ օղակը կայացել է իբրև արդյունավետ գործելու ունակ առանձին մարտական միավոր»,- ասաց նա:
Դ. Ջամալյանը հարկ համարեց նշել, որ վերը նշվածն առաջին հերթին բնորոշ է մարտական հերթապահություն իրականացնող գումարտակներին, և ահա թե ինչու. «Պետական սահմանի իրեն վստահված տեղամասը պաշտպանելու նպատակով գումարտակը ձգվում է նրա ողջ երկայնքով: Նման պայմաններում գումարտակի բոլոր բաղադրիչները` ընդհուպ մինջև ջոկեր, զբաղեցնելով իրենց մարտական հենակետերը, վերածվում են յուրահատուկ ինքնուրույն մարտական միավորների, որոնք պետք է պատրաստ լինեն ամեն վայրկյան ետ մղել թշնամու դիվերսիոն խմբերին: Հետևաբար վստահաբար կարելի է նշել, որ հրադադարի պայմաններում մարտական հերթապահություն իրականացնող գումարտակներն իսկապես կայացած մարտական միավորներ են: Ասվածի վկայությունն է թշնամու ձախողված տասնյակ դիվերսիոն գործողությունները»:

Давид Джамалян прокомментировал и назвал цели недавних учений Армии обороны НКР
С 14 по 16 августа Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики под командованием генерал-лейтенанта Мовсеса Акопяна провела показательные тактические батальонные учения с боевыми стрельбами. Проведение подобных учений ставит целью повышение уровня тактической подготовки личного состава и приобретение им соответствующей практики ведения оборонительных и контрнаступательных боев.
Отмечалось, учения, в которых принимали участие разные войсковые подразделения и средства боевого обеспечения, показали, что участвовавший личный состав имеет высокий уровень тактико-специальной и морально-психологической подготовки и готов профессионально выполнять любые боевые задачи.
О значении проведения подобных масштабных военных учений корреспондент Panorama.am побеседовал с военным экспертом Давидом Джамаляном.
«Как известно, батальон в армейской структуре является промежуточным звеном между ротой и полком. В нашей стране, как и в ряде других государств, батальон выступает в качестве важной тактической единицы.
Напомним, что в иерархии ВС батальон и полк рассматриваются как основные подразделения, способные выполнять боевые задачи тактического характера, то есть являются тактическим звеном вооруженных сил. Помимо этого, батальон, будучи частью структурно более крупного звена полка – бригады или войскового соединения, – в составе наступательной или контрнаступательной группировки участвует также в крупномасштабных боевых действиях.
Стоит отметить, что, учитывая масштабы карабахского театра военных действий, батальон выступает как эффективная структурная единица, которая, помимо локальных, ограниченных боевых заданий, в отдельных случаях способна выполнять боевые действия тактического характера. В качестве примера можно привести батальон военнослужащих-контрактников Атерка, обороняющих северо-западный сектор арцахско-азербайджанской государственной границы. Данный батальон несколько лет назад в этой высокогорной местности блестяще выполнил самостоятельную боевую задачу, разместив на этом ответственном участке госграницы опорные точки и приобретя тактическое преимущество над врагом», – отметил Д. Джамалян.
По словам военного эксперта, ВС РА в состоянии в случае возможной авантюры со стороны Азербайджана с помощью активных контрнаступательных операций перенести боевые действия на территорию противника.
«И вот в этом сценарии по принуждению противника к миру батальону отводится ключевое значение. Соответственно подобные плановые, очередные военные учения очень важны и делают вышеназванный сценарий еще более реализуемым.
Кстати, проведение тактических военных учений является ярким примером того, что в наших ВС батальон состоялся как отдельная боевая единица, способная эффективно действовать», – подчеркнул специалист.
Д. Джамалян посчитал нужным также акцентировать, что вышеназванное в первую очередь свойственно батальонам, осуществляющим боевое дежурство, и назвал причины этого: «Батальон для обороны доверенного ему участка госграницы размещается по всей ее длине. В таких условиях все структуры батальона, вплоть до отделений, занимая свои боевые опорные точки, превращаются в уникальные самостоятельные боевые единицы, которые должны быть готовы в любой момент отбросить назад диверсионные группы врага. Следовательно, с уверенностью можно отметить, что при режиме прекращения огня осуществляющие боевое дежурство батальоны действительно являются состоявшимися боевыми единицами. Свидетельством сказанного являются десятки неудавшихся диверсионных действий врага».