Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը քիչ առաջ հրապարակեց որոշումը` Սիվիլիթաս Հիմնադրամի ներկայացրած բողոքի վերաբերյալ: Ինչպես Panorama.am-ին հայտնեցին Վճռաբեկ դատարանից, դատարանը մերժել է հայցը:
Հիշեցնենք, որ հիմնադրամը պահանջում է վերացնել ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ-ի կողմից 25.05.2012թ. քրեական գործ հարուցումը:
Այս տարվա հունիսի 12-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարություն էր տարածել հիմնադրամի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու վերաբերյալ:
«ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչության կողմից 25.05.2012թ. հարուցվել է քրեական գործ` հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու (փողերի լվացում) դեպքով, նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Քրեական գործով նախաքննություն է իրականացվում` ԱՄՆ-ում գրանցված «Պոլիմեր Մատերիալս» և «Հանթսման Ինթերնեյշնլ» կորպորացիաներին պատկանող, Հայաստանի Հանրապետությում հիմնադրված «Հանթսման Բիլդինգ Փրոդաքթս» ՍՊ ընկերության 100% բաժնեմասը շուրջ 2.000.000 ԱՄՆ դոլարով փաստացի վաճառելու, սակայն գործարքը ոչ ճիշտ պայմանագրային ձևակերպումների արդյունքում հարկային մարմնին չներկայացնելու, դրանից հնարավոր առաջացող հարկային պարտավորությունները չկատարելու, ամերիկյան կողմի ցանկությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում թողնված և բացառապես բարեգործության համար նախատեսված այդ գումարից մոտ 1.135.000 ԱՄՆ դոլարը իրականում բարեգործական նպատակներին չուղղելու, չօգտագործելու, այդ գումարը «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի հիմնադիր և նախագահ Վարդան Օսկանյանի ու նույն հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Տիգրան Կարապետյանի անվամբ բացված հաշվեհամարներին փոխանցելու, ինչպես նաև գումարների մի մասն անձնական նպատակներով ապօրինի օգտագործելու դեպքերով:
Բացի այդ, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը, խախտելով իր իսկ կանոնադրության և գործող օրենսդրության պահանջները 2011թ. համար, ֆինանսավորման աղբյուրների, ֆինանսական տարում օգտագործված միջոցների, այդ թվում «Պոլիմեր Մատերիալս» և «Հանթսման Ինթերնեյշնլ» կորպորացիաների կողմից բարեգործական նպատակներով հատկացված մոտ 2.000.000 ԱՄՆ դոլար գումարի վերաբերյալ հաշվետվության չի ներկայացրել:
Քրեական գործով նշանակվել են հարկային ստուգումներ, ապրանքագիտական փորձաքննություն, կատարվում են հարցաքննություններ և այլ քննչական գործողություններ, միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի լրիվ հանգամանքները պարզելու, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննություն կատարելու համար:

Суд отклонил иск фонда «Сивилитас» против решения Службы национальной безопасности Армении
Суд общей юрисдикции административных районов Еревана Кентрон и Норк-Мараш отклонил иск основанного экс-главой МИД РА, депутатом от партии «Процветающая Армения» Варданом Осканяном фонда «Сивилитас». Об этом Panorama.am сообщили в Кассационном суде РА.
Отметим, в рамках данного иска было обжаловано решение Службы национальной безопасности Армении от 25.05.2012г. о возбуждении уголовного дела против данного фонда.
Напомним, 12 июня Служба национальной безопасности при правительстве Республики Армения представила подробности возбужденного против фонда «Сивилитас» уголовного дела. Как передавала пресс-служба СНБ, Следственное управление Службы национальной безопасности РА 25 мая возбудило уголовное дело по признакам ч. 3 ст. 190 УК РА («Легализация доходов, полученных незаконным путем: в особо крупных размерах; организованной группой; с использованием должностного положения»). В рамках данного уголовного дела следствие рассматривает факты того, как 100% акций основанной в РА ООО «Хантсман Билдинг Продакс», которая принадлежит зарегистрированным в США корпорациям «Полимер Материалс» и «Хантсман Интернейшнл», были проданы за 2 млн. долларов, но при этом с целью избегания налоговых обязательств сделка в результате некорректных договорных формулировок не была представлена налоговому органу, а оставленные американской стороной в Республике Армения исключительно на благотворительные цели 1 135 000 долларов из этой суммы не были направлены на благотворительность и соответственно использованы; а также факт того, как эта сумма была переведена на счет, открытый от имени основателя и председателя фонда «Сивилитас» Вардана Осканяна и члена попечителей данного фонда Тиграна Карапетяна, и еще, как была незаконно, в личных целях израсходована часть суммы.