Ես ինձ հպարտ զգացի, որ Հայաստանի քաղաքացի եմ. Վրաստանի լեռներում մնացած հայ լեռնագնաց
ՀՀ ԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանն ընդունել է լեռնագնաց Անդրանիկ Միրիբյանին, որը բարձրանալով Վրաստանի տարածքում գտնվող Ուշբա լեռը, հայտնվել էր բարդ իրավիճակում։ Մի քանի օր անընդհատ ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնը կապի մեջ էր Վրաստանի ու Ռուսաստանի գործընկերների հետ`պարբերաբար ճշտելով իրավիճակը և օժանդակելով որոնողափրկարարական աշխատանքներին:
«Յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է իմանա, որ իր թիկունքում կանգնած է պետությունը, որ մենք միշտ պատրաստ ենք օգնության ձեռք մեկնել մեր հայրենակիցներին` անկախ նրանից, թե աշխարհի որ կետում են նրանք գտնվում»,-ԱԻՆ պաշտոնական կայքի փոխանցմամաբ` նշել է Ա. Երիցյանը։
Ա. Միրիբյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել ԱԻ նախարարին` նշելով, որ երբևէ չէր կարծում, թե շարքային քաղաքացու համար կարող է ոտքի կանգնել մի ամբողջ համակարգ, այն էլ օտար երկրում։
«Ես այդ ամբողջ ընթացքում շատ մեծ աջակցություն, ուշադրություն և հոգատարություն էի զգում իմ նկատմամբ` ինչ-որ տեղ նաև անհարմար զգալով, որ ինձ համար այդքան շատ բան է արվում։ Ամեն ինչ վկայում էր Ձեր կողմից ուշադրության և բարձր մակարդակով համագործակցության մասին։ Վրացի փրկարարները նույնպես շատ ուշադիր էին և ամեն ինչ անում էին ինձ օգնելու համար։ Այդ պահին ես ինձ հպարտ էի զգում, որ Հայաստանի քաղաքացի եմ»,- ասել է Ա. Միրիբյանը։
Ըստ աղբյուրի` հանդիպման ավարտին Անդրանիկ Միրիբյանն ԱԻ նախարարի հետ միասին եղել են Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում, որտեղից նա լեռան վրա գտնվելու ժամանակ ուղիղ կապով զրուցել էր նախարարի հետ և քարտեզի վրա ցույց տվեց իր անցած ճանապարհը։ Նա իր հիացմունքն է հայտնել մեր ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի տեխնիկական հագեցվածության ու աշխատանքի վերաբերյալ` նշելով, որ շատ երկրներ կուզենային ունենալ նմանատիպ մի կենտրոն։
Հիշեցնենք, որ oգոստոսի 9-ին, ժամը 14.35-ի սահմաններում ՀՀ ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման կենտրոն տեղեկություն էր ստացվել, որ ՀՀ քաղաքացի Անդրանիկ Միրաբյանը լեռնագնացության նպատակով բարձրացել է Վրաստանի տարածքում գտնվող Ուշբա լեռը և չի կարողանում ինքնուրույն իջնել:
Օգոստոսի 12-ին, ժամը 19.30-ի սահմաններում ՀՀ ԱԻՆ և Վրաստանի ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների դեպարտամենտի համատեղ ջանքերի ու բարձր մակարդակի վրա գտնվող համագործակցության շնորհիվ Ուշբա լեռան վրա գտնվող հայ լեռնագնաց Անդրանիկ Միրիբյանը հատել էր լեռան գագաթի ամենավտանգավոր հատվածը և միացել լեռան ստորոտում գտնվող փրկարարների ճամբարին։

Спасенный в горах Грузии альпинист из Армении А. Мирибян рассказал об охватившем его чувстве гордости
17:10 20/08/2012
Сегодня министр по чрезвычайным ситуациям Армении Армен Ерицян принял альпиниста Андраника Мирибяна, который ранее в этом месяце, поднявшись на гору Ушба в Грузии, оказался в сложной ситуации. Несколько дней подряд Центр кризисного управления МЧС РА поддерживал связь с коллегами из Грузии и России, уточняя ситуацию и содействуя поисково-спасательным работам.
«Каждый гражданин должен знать, что за его спиной стоит государство, и мы всегда готовы протянуть руку помощи нашим соотечественникам – независимо от того, в какой точке мира они находятся», – заявил глава МЧС РА.
В свою очередь А. Мирибян выразил благодарность министру. По его словам, он никогда бы не подумал, что из-за рядового гражданина подняться целая система, тем более в чужой стране.
«Все это время я чувствовал по отношению к себе очень большую поддержку, внимание и заботу, в какой-то степени было даже неловко, что для меня столь много делается. Все свидетельствовало о внимании с Вашей стороны и высоком уровне сотрудничества. Грузинские спасатели также были очень внимательны ко мне и делали все, чтобы помочь. В тот момент я был горд тем, что являюсь гражданином Армении», – отметил А. Мирибян.
Согласно сообщению, после встречи Андраник Мирибян побывал в Центре кризисного управления МЧС, где показал пройденный в Грузии альпинистский маршрут, указал на карте место, откуда он выходил на связь с ведомством.
Напомним, что сигнал тревоги от А. Мирибяна с горы Ушба поступил 9 августа: он сообщил, что не может самостоятельно спуститься. Вечером 12 августа, благодаря высокому уровню сотрудничества МЧС Армении и Департамента по чрезвычайным ситуациям МВД Грузии, альпинист преодолел самый опасный участок вершины и присоединился к лагерю спасателей у подножия горы.