Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ-2012»-ում. Հայտերի ընդունումն ավարտված է
Հայաստանում ավարտվել է «Մանկական Եվրատեսիլ-2012» երգի միջազգային մրցույթի հայտերի ընդունումը: Եվրատեսիլի հայկական պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ բավականին շատ հայտեր են եղել, սակայն, հաշվի առնելով մրցույթի կանոնները, չափանիշները, պահանջները, միայն 20 երգ է ընտրվել:
Առաջիկա շաբաթվա ընթացքում 20-ից ընտրվելու են մոտավորապես 10 լավագույնները, ովքեր էլ կպայքարեն «Մանկական Եվրատեսիլ-2012» մրցույթում Հայաստանը ներկայացնելու համար: Գ. Գասպարյանն ասաց, որ հայաստանյան նախընտրական եզրափակիչ փուլը հավանաբար կլինի շոու ծրագիր, որի ընթացքում ժյուրին ու հեռուստադիտողը` 50/50 հարաբերկացությամբ, կընտրեն լավագույնին, ով էլ 6-րդ անգամ կներկայացնի Հայաստանը մանկական այս մրցույթում:
Նշենք, որ այս տարի «Մանկական Եվրատեսիլ» միջազգային մրցույթը 12-րդ անգամ անցկացվելու է դեկտեմբերի 1-ին Ամստերդամում: Մրցույթին մասնակցելու է 11 երկիր` Ալբանիա, Նիդեռլանդներ, Բելգիա, Բելառուս, Իսրայել, Մոլդովա, Ռուսաստան, Վրաստան, Շվեդիա, Ուկրաինա:
Մրցույթի կանոնների համաձայն` մասնակցելու իրավունք ունեն միայն 10-15 տարեկանները: Մրցույթին մասնակցող երգը պետք է լինի 2,30-2,45 վայրկյան տևողությամբ: Երգը պետք է լինի մայրենի լեզվով, թույլատրելի է նաև օտար լեզվի օգտագործումը երգի խոսքերի 25%-ի չափով:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլին» առաջին անգամ մասնակցել է 2007 թվականին. «Արևիկ» մանկական խումբը իր «Երազանք» երգով, որի արդյունքում երկրորդ տեղը գրավեց 1 միավորի տարբերությամբ: 2008-ին Հայաստանը ներկայացրեց Մոնիկա Մանուչարովան, ով զբաղեցրեց 8-րդ հորիզոնականը: 2009-ին «Մանկական Եվրատեսիլին» մասնակցել է Լուարա Հայապետյանը՝ զբաղեցնելով 2-դ հորիզոնականը: 2010-ին ծնունդով արցախցի 12-ամյա Վլադիմիր Արզումանյանը իր «Մամա» երգով կարողացավ Հայաստանին հաղթանակ բերել: 2011-ին մրցույթն անցկացվեց Հայաստանում և մեր երկիրը այս անգամ ներկայացրեց Դալիթան:

В Армении завершился прием заявок для участия в «Детском Евровидении 2012». Отобраны 20 песен
В Армении завершился прием заявок для участия в международном песенном конкурсе «Детское Евровидение 2012». Как сообщила Panorama.am руководитель армянской делегации на «Евровидение» Гоар Гаспарян, проводимое Общественным телевидением республики активное информирование дало результаты, заявок было много, но пройти по всем пунктам требований сумели лишь 20 песен.
По ее словам, уже в ближайшие дни из отобранных 20 композиций будут выбраны 10 лучших, между которыми и развернется борьба. Г. Гаспарян также отметила, что отборочный финал, скорее всего, будет представлять собой шоу, где жюри и телезрители выставят свои оценки по принципу 50/50.
Напомним, Армения в «Детском Евровидении» участвует с 2007 года. Впервые на конкурсе страну представила группа «Аревик» с песней «Мечта» и заняла второе место. В 2008 году Моника Манучарян выступила с песней «Звуки моей песни», однако успех был скромный – всего восьмое место. В 2009 году Луара Айрапетян с песней «Барселона» поделила с представительницей России Екатериной Рябовой второе место. Однако в 2010 году на «Детском Евровидении» в Минске победил представлявший Армению 12-летний уроженец Нагорного Карабаха Владимир Арзуманян и «привез» конкурс в Ереван. В 2011 в Ереване Армению представила Далита.
Отметим, что международный песенный конкурс «Детское Евровидение 2012» состоится в Амстердаме 1 декабря.