Նախարարության պաշտոնյային սպառնում է մինչև 3 տարի ազատազրկում. Վարժապետյանի գործընկերները աբսուրդ են համարում
Գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության վերահսկողության տեսչության պետ Արթուր Վարժապետյանի կալանավորումը սննդի անվտանգության ծառայության աշխատակիցների համար անսպասելի էր, նրանք դա աբսուրդ են համարում:
Վարժապետյանին ծառայության աշխատակիցները համարում են համեստ, ազնիվ մարդ, չեն հավատում, որ մեղքը կապացուցվի, ասում են, նույնիսկ ապացուցվելու դեպքում էլ դժվար հավատան, թե կաշառք է վերցրել:
Ծառայությունը իրավապահ որևէ մարմնից մինչ այս պահը որևէ գրություն չի ստացել: Ծառայության մամուլի քարտուղար Բաբկեն Պիպոյանը Panorama.am-ին ասաց, դեռ հստակ էլ չէ՝ նախնական կալանքի դեպքում Վարժապետյանի` աշխատանքից բացակայության հետ ինչ է արվելու:
«Աշխատանքից ժամանակավո՞ր է ազատվում, անհարգե՞լի բացակա է ստանում, թե՞ հարգելի, մենք ինչ-որ բան պետք է ստանանք, որ իմանանք: Մենք այս պահին մամուլի եղած հրապարակումներից բացի ուրիշ ինֆորմացիայի չենք տիրապետում: Ես կարծում եմ, որ կամ դատարանից, կամ իրավապահ այլ մարմնից մենք ինչ-որ գրություն կստանանք»,-ասաց Բ. Պիպոյանը:
Ոստիկանությունից Panorama.am-ին տեղեկացրին, որ Ա.Վարժապետյանը ձերբակալվել է օգոստոսի 18-ին: Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ գյուղատնտեսության նախարարության պաշտոնյայի նկատմամբ երկամսյա կալանք է կիրառվել: Այժմ նա գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում:
Նրա դեմ հարուցված քրեական գործը գտնվում է քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության վարույթում: Ոստիկանության հասարակայնության և լրատվության բաժնի աշխատակից Արմեն Մալխասյանի փոխանցմամբ, նրա դեմ գործ է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 311 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Օրենքի այդ կետը սահմանում է. Իրական կամ ենթադրյալ ազդեցությունը շահադիտական նպատակով օգտագործելը` անձամբ կամ միջնորդի միջոցով դրամի, գույքի, գույքի նկատմամբ իրավունքի, արժեթղթերի կամ որևէ այլ առավելություն ստանալը` իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց օգտին որևէ պաշտոնատար անձի կամ պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից իր լիազորությունների շրջանակում որևէ գործողություն կատարելուն կամ չկատարելուն նպաստելու կամ ծառայության գծով հովանավորչության կամ թողտվության համար պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչև չորսհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:
Ոստիկանության ներկայացուցիչն ասաց, թե տեղյակ չէ խոսքն ինչ գումարի մասին է: «Հրապարակ» օրաթերթն այսօր գրել էր, թե Արթուր Վարժապետյանը մեղադրվում է 100 հազար դրամ կաշառք պահանջելու և վերցնելու մեջ:

Задержание Артура Варжапетяна за взятку сотрудники Госслужбы продовольственной безопасности Армении считают абсурдом
14:47 22/08/2012
Задержание начальника инспекции по безопасности продуктов питания и контроля качества Государственной службы продовольственной безопасности министерства сельского хозяйства Армении – Артура Варжапетяна – сотрудники и коллеги считают неожиданным и абсурдным, а его самого – скромным, честным человеком. Они верят в невиновность А. Варжапетяна и уверены, что его вину не докажут. По их словам, они не поверят в то, что он потребовал взятку, даже если вина будет доказана.
Как заявил в интервью Panorama.am пресс-секретарь Службы Бабкен Пипоян, они до сей поры никакой повестки от правоохранительных органов не получали. Неизвестно также, как поступить с отсутствием А. Варжапетяна на работе.
«Освобождается ли он временно с поста, или это считается неуважительным пропуском, или уважительным? Мы должны получить определенные бумаги, чтобы знать. Однако на данный момент, кроме публикаций прессы, другой информацией мы не владеем», – сказал Б. Пипоян.
Как сообщили Panorama.am в Полиции РА, А. Варжапетян был арестован на срок в 2 месяца 18 августа решением суда общей юрисдикции административных районов Еревана Кентрон и Норк-Мараш. В настоящее время он находится в УИУ «Нубарашен». Его дело находится в производстве отдела по особо важным делам Главного следственного управления Полиции.
Сотрудник пресс-службы Полиции РА Армен Малхасян в интервью Panorama.am уточнил, что против А. Варжапетяна возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст. 311 УК РА («Получение должностным лицом лично или через посредника взятки в виде денег, имущества, права на имущество, ценных бумаг или иной имущественной выгоды за совершение или несовершение какого-либо действия должностным лицом в пределах своих полномочий в пользу взяткодателя или представляемого им лица, за способствование совершению или несовершению такого действия либо за покровительство или попустительство по службе с использованием своего служебного положения»). Данное деяние наказывается штрафом в размере от двухсоткратного до четырехсоткратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок не свыше 3 лет.
Представитель правоохранительных органов сказал, что не в курсе, о какой сумме именно идет речь. Однако газета «Грапарак» в своей сегодняшней публикации утверждала, что А. Варжапетян обвиняется в требовании и получении взятки в размере 100 тысяч драмов.