«Ա.Պլաստով-Մ.Սարյան» խորագրով ցուցահանդես` Ուլյանովսկում
Սեպտեմբերի 12-ին ՌԴ Ուլյանովսկի մարզի Ա. Պլաստովի անվան գեղարվեստի թանգարանում բացվելու է «Ա.Պլաստով-Մ.Սարյան» խորագրով ցուցահանդես, որն անցկացվելու է գեղանկարիչների «Պլաստովյան աշուն» միջազգային երկրորդ համաժողովի շրջանակներում: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը:
Նրա խոսքերով, թեև Արկադի Պլաստովը տարիքով փոքր է եղել Մ. Սարյանից, բայց նրանք ընկերներ են եղել, Պլաստովը Սարյանի դիմանկարն է արել, 1962 թվականին եղել է նրա արվեստանոցում: Մ. Սարյանը բարձր է գնահատել Ա. Պլաստովի արվեստը:
Ռ. Սարյանն ասաց, որ ցուցահանդեսը պաշտոնապես բացվելու է սեպտեմբերի 24-ին: Բացմանը մասնակցելու համար Ուլյանովսկ են մեկնելու նաև մշակությի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և Ռուզան Սարյանը: Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանից ցուցադրությանը ներկայացվելու է Սարյանի 10 կտավ: «Ա.Պլաստովի թանգարանում Սարյանի երկու գործ կա, որն անակնկալ էր մեզ համար: Դրանք էլ են ներկայացվելու այդ ցուցադրության ժամանակ»,- ասաց Ռ. Սարյանը: Տպագրվելու է նաև ցուցահանդեսի կատալոգը, օրացույց:

В России обнаружены 2 картины Мартироса Сарьяна. Уникальная выставка в музее А. Пластова в Ульяновской области
В художественном музее им. Аркадия Пластова в Ульяновской области РФ с 12 сентября по 7 октября будет открыта выставка «А. Пластов – М. Сарьян», которая состоится в рамках второй Международной конференции «Пластовская осень». Об этом Panorama.am сообщила директор Дома-музея Мартироса Сарьяна Рузан Сарьян.
По ее словам, оба художника в свое время дружили, Пластов написал портрет Сарьяна. Великий армянский художник высоко ценил творчество младшего коллеги. Р. Зарьян также рассказала, что на выставку попадут 10 полотен из ереванского Дома-музея, однако самым неожиданным открытием стали две картины Сарьяна, обнаруженные в музее А. Пластова, которые также будут на выставке.
Официальное же открытие выставки состоится 24 сентября, на церемонии будет присутствовать министр культуры Армении Асмик Погосян.