Ադրբեջանական բանակի մարտական պատրաստվածությունը ցանկալի մակարդակի վրա չէ. Հանրային պալատ
Ադրբեջանի ընդդիմադիր կառույցներին միավորող Հանրային պալատը քննարկել է ադրբեջանական բանակում տիրող իրավիճակը: Քննարկմանը մասնակցել են քաղաքական գործիչներ, ոչ կառավարական կազմակերպությունների ղեկավարներ եւ փորձագետներ: «Ազադլիգ»-ի փոխանցմամբ` ՀՊ համակարգման խորհրդի անդամ, Ադրբեջանի «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Ալի Քերիմլին հայտնել է, որ խիստ անհանգստացնող է հրադադարի ժամանակաշրջանում ադրբեջանական բանակում տեղի ունեցող մահերի չափազանց մեծ թիվը:
«Այս տարվա հունվարից մինչեւ օգոստոս 65 զինվոր եւ սպա է մահացել: Նրանցից միայն 13-ն են զոհվել հակառակորդի գնդակից: Մնացած 52-ի մահվան պատճառներն անհայտ են: Անցյալ տարի բանակի կորուստը կազմել է 99 զինծառայող: Հրադադարի ժամանակաշրջանում Ադրբեջանի տված կորուստները համեմատելի են արեւմտյան երկրներում մի շարք լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների ժամանակ տրված կորուստների հետ: Բանակում օրենքը, կանոնադրությունը չեն աշխատում, ղեկավարությանը բողոքելն էլ անիմաստ է դարձել: Բանակում սպայական անձնակազմը զինվորներին օգտագործում է իր մասնավոր նպատակների համար: Զինվորին մեծացրել ենք հայրենիքին ծառայելու, ոչ թե ինչ-որ մեկի տանը ծառա լինելու համար: Այս ամենի համար, իհարկե, պատասխանատու է պաշտպանության նախարարությունը եւ բանակի ղեկավարությունը, սակայն, միանշանակ է, որ բանակում առկա անմխիթար վիճակը Իլհամ Ալիեւի անօրինականության, օրենքը ոտնահարելու եւ ավտորիտար ղեկավարման արդյունքն է: Իլհամ Ալիեւը իրավիճակը շտկելու քաղաքական կամք չի դրսեւորում», -ասել է Քերիմլին:
«Թոշակառու եւ պաշտոնաթող սպաների միության» նախագահ Յաշար Ջաֆարլին հայտնել է, որ Ադրբեջանի բանակի մարտական պատրաստվածությունը ցանկալի մակարդակի վրա չէ, ինչի մեղավորը պաշտպանության նախարարությունն է:
Թոշակառու գնդապետ-լեյտենանտ, փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի բանակն այնպիսի մարդիկ են ղեկավարում, որոնք բանակից ոչինչ չեն հասկանում: «Բանակում այնքան գեներալներ կան, որ թվարկել հնարավոր չէ: Ինչպե՞ս կարող է պարտված երկիրն այդքան գեներալներ ունենալ: Եթե նախկինում գեներալի կոչում ուներ միայն նախագահի խորհրդականը, ապա այժմ գեներալներ են նաեւ խորհրդականի օգնականները: Գեներալների կոչումներ են տրվում անգամ Հեյդար Ալիեւի կողմից պաշտոնաթող արված սպաներին», -բողոքել է նա:
«Զինվորականների իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի» նախագահ Թելման Աբիլովը ադրբեջանական բանակում մեծաթիվ մահերի պատճառը համարել է սպայական անձնակազմի ոչ արհեստավարժ լինելը: «Եթե բանակում մի փոքր արհեստավարժություն լիներ, ապա մահվան դեպքերը կրկնակի կնվազեին», -գտնում է նա:
Զինված ուժերի վետերանների հասարակական միության նախագահ Դաշդեմիր Ալիեւը ելույթում նշել է, որ 2003-2011 թթ-երին ադրբեջանական բանակում 547 մահվան դեպք է գրանցվել, որոնցից միայն 162-ն են մարտական կորուստ եղել: Ալիեւը նշել է, որ կորուստները ոչ կանոնադրական հարաբերությունների, սպաների կամայականությունների, կոռուպցիայի եւ կաշառակերության արդյունք են, իսկ զինվորներին հատկացված զորանոցները նախկինում գոմ են եղել:
Լրագրողների ռազմական հետազոտությունների «Դոկտրինա» կենտրոնի նախագահ Ջասուր Սումերենլին էլ հայտնել է, որ 2000-2012 թթ. ընթացքում ադրբեջանական բանակում 100 զինվոր ինքնասպանություն է գործել, որոնցից կեսի` այդ քայլին դիմելու պատճառն անհայտ է մնում:
Պաշտոնաթող գնդապետ, փորձագետ Շահմուրադ Մամեդովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը զավթածները զավթել են նաեւ զինված ուժերը: «Պետական սահմանային ծառայությունում 6 տարի ծառայածը գեներալի կոչում է ստացել: Առեւտրից սկսել` եկել գեներալ է դարձել: Սահմանում զինվորները պոնիներով են շրջում, իսկ այդ ծառայության ղեկավարը ձիավարության ֆեդերացիայի նախագահն է», -հայտնել է նա:
Եզրափակիչ խոսքում ՀՊ համակարգման խորհրդի անդամ, «Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդ Իսա Ղամբարն էլ հայտարարել է, որ «իշխանությունը գիտի, որ եթե թերությունները վերացնի, կզրկվի ապօրինի եկամուտից»:

Военные эксперты Азербайджана подтверждают высокий процент смертности в армии и ее низкую боеготовность
17:35 24/08/2012
Оппозиционная Общественная палата Азербайджана обсудила ситуацию, царящую в вооруженных силах страны. В обсуждении участвовали политические деятели, главы НПО и эксперты. Как сообщает «Азадлыг», лидер партии ПНФА Али Керимли заявил, что крайне обеспокоен ненормально высокими показателями смертности в азербайджанской армии в период соблюдения режима прекращения огня.
«С января по август текущего года в азербайджанской армии погибли 65 солдат и офицеров. Только 13 из них погибли от пули противника. Смерть остальных 52 остается сомнительной. В прошлом году потери армии составили 99 военнослужащих. Потери Азербайджана в мирное время сопоставимы с потерями западных стран при крупномасштабных военных операциях. В армии не действуют закон и устав, а жалобы командованию бессмысленны. В армии офицерский состав эксплуатирует солдат в личных целях. Мы растили их для службы родине, а не для прислуживания у кого-то дома. За все это естественно несет ответственность Минобороны и руководство армии, однако очевидно, что сложившаяся в армии ситуация является результатом противозаконного и авторитарного правления Ильхама Алиева, который не проявляет политической воли для исправления ситуации», – заявил А. Керимли.
Глава Союза офицеров-ветеранов Яшар Джафарлы в свою очередь заявил, что военная подготовка азербайджанской армии не находится на желательном уровне и виновато в этом Министерство обороны.
Военный эксперт Узеир Джафаров отметил, что азербайджанской армией командуют ничего не смыслящие в этом люди. «В армии столько генералов, что их невозможно перечислить. Как может проигравшая страна иметь столько генералов? Если раньше звание генерала имел только советник президента, то сейчас генералами являются и помощники советника. Звания генералов раздаются даже офицерам, которых Гейдар Алиев отстранил», – пожаловался эксперт.
Руководитель Центра защиты прав военнослужащих Тельман Абилов считает причиной большого количества смертей в азербайджанской армии плохую подготовку офицерского состава. «Если в армии была хотя бы минимальная профподготовка, факты смертей сократились бы вдвое», – отметил он.
Глава Общественного объединения ветеранов ВС Азербайджана Дашдемир Алиев в своем выступлении сказал, что в 2003-2011 годах в азербайджанской армии зафиксировано 547 фактов смерти военнослужащих, из коих только 162 – боевые потери. Алиев отметил, что потери в армии – это результат неуставных отношений, произвола офицеров, коррупции и взяточничества. Кроме того, военнослужащие несут службу в невыносимых условиях в казармах, ранее использовавшихся в качестве хлева.
Руководитель центра «Доктрина» Джасур Сумеренли заявил, что в 2000-2012гг. 100 азербайджанских военнослужащих покончили с собой и в половине случаев причины этого поступка неизвестны.
Военный эксперт Шахмурад Мамедов отметил, что люди, узурпировавшие власть в Азербайджане, захватили также вооруженные силы. «Человек, прослуживший в Пограничных войсках 6 лет, получил звание генерала. Начал с торговли и дошел до звания генерала. На границе военнослужащие ездят на лошадях размером с пони, а руководитель этой службы – глава Федерации конного спорта», – отметил эксперт.
Подводя итоги дискуссии, лидер партии «Мусават» Иса Гамбар заявил, что «власть знает, что лишится незаконных доходов, если наведет порядок».