Փաստաբաններ. «Հարսնաքարի» գործով մինչդատական վարույթն ընթացել է բազմաթիվ կոպտագույն խախտումներով
«Հարսնաքարի» գործով Վահե Ավետյանի իրավահաջորդ փաստաբաններ Տիգրան Եգորյանը և Լուսինե Հակոբյանը օգոստոսի 20-ին քսանից ավելի միջնորդություններ են ներկայացրել նախաքննություն իրականացնող մարմնին, սակայն միջնորդություն ստանալուց ընդամենը մի քանի ժամ անց քննիչ Ռուբեն Մկրտչյանը ամբողջությամբ մերժել է դրանք` փաստաբաններին փոստով ուղարկելով «ակնհայտորեն հիմնազուրկ» որոշումներ: Այս մասին ասուլիսում հայտարարեցին փաստաբանները:
Նրանք նախապես ներկայացրեցին ամբողջ պատմությունը, թե ինչ է կատարվել «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում հունիսի 17-ին ու կոնկրետ` ինչ վնասվածքներ է ստացել Վահե Ավետյանը: «Գործի նյութերում առկա դիակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության մեջ արձանագրվել է, որ Վահե Ավետյանը ստացել է ծանր մարմնական վնասվածք, որը հանգեցրել է նրա մահվան: Չհամաձայնվելով այս հետևության հետ, մենք ի թիվս այլ միջնորդությունների, պահանջել ենք նախաքննություն իրականացնող մարմնից նշանակել կրկնակի հանձնաժողովային փորձաքննություն ու պարզել, թե արդյոք մենք գործ ունենք «տվյալ դեպքում մահվան հանգեցրած» վնասվածքներ, թե ամեն դեպքում կյանքի հետ անհամատեղելի վնասվածքների հետ: Նախաքննության մարմինը մերժել է մեր միջնորդությունը»,- ասաց փաստաբանը Եգորյանը:
Փաստաբաններն ասացին, որ իրենք միջնորդել են նաև, որ Ռուբեն Հայրապետյանին ներգրավվել որպես կասկածյալ և պատշաճ հարցաքննության ենթարկել նրան, քանի որ, ըստ փաստաբանների, վեց մեղադրյալներից հինգը այդ օրն ուղեկցել են Ռուբեն Հայրապետյանին Երևանից Սևան գնալու և հետ վերադառնալու ընթացքում: Այս միջնորդությունն էլ է մերժվել, քանի որ օրենսգիրքը «որպես կասկածյալ ներգրավելու» հասկացություն չի նախատեսում, մինչդեռ, ըստ փաստաբանների, համաձայն քրեադատավարական իրավունքի տեսության` կասկածյալն այն անձն է, որը կասկածվում է հանցանք կատարելու մեջ:
«Մեր ներկայացրած միջնորդությունները պարունակում էին կոնկրետ կասկածներ և պահանջներ, որոնք քննիչը պարտավոր էր բավարարել դրանք հերքելու և համապատասխանաբար նախաքննության բազմակողմանիության, լրիվության և օբյեկտիվության հարցը կասկածից դուրս դնելու համար, սակայն նույն օրը` օգոստոսի 20-ին, նախաքննության մարմնի քննչական խմբի ղեկավար Ռուբեն Մկրտչյանը գործի մեղադրական եզրակացությունն ուղարկել է դատախազություն»,- ասաց Տ. Եգորյանը` ընդգծելով, որ դատախազությունն էլ իր հերթին, անտեսելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 267-րդ հոդվածով սահմանված նորմի պահանջը, որի համաձայն փաստաբաններն ունեն երկօրյա ժամկետում այդ որոշումը դատախազին բողոքարկելու իրավունք, գործը ստանալուց երեք օր անց ուղարվել է դատարան` չսպասելով իրենց բողոքին:
«Որոշումը մեզ հանձնվել է օգոստոսի 23-ին և մեկ օր հետո մենք ներկարացրել ենք մեր բողոքը դատախազություն: Դատախազությունն իր նման գործելակերպն արդարացնում է այն անհեթեթ պատճառաբանությամբ, թե քննիչը գործին է կցել նաև մի տեղեկանք, ըստ որի փաստաբանները հրաժարվում են մերժման որոշումն առձեռն ստանալուց: Իրականում այդ տեղեկանքը սույն քրգործում առկա հերթական կեղծ փաստաթուղթն է»,- ասաց փաստաբան Տ. Եգորյանը:
Փաստաբաններն արձանագրում են, որ գործով մինչդատական վարույթն ընթացել է քրեական և քրեական դատավարության օրենսգրքերի բազմաթիվ կոպտագույն խախտումներով, սակայն հայտարարեցին, որ պայքարելու են այս ապօրինությունների դեմ մինչև վերջ` ներպետական և վերպետական բոլոր ատյաններում:
Տ. Եգորյանն ասաց, որ մոտ օրերս հրապարակելու են բոլոր այն փաստաթղթերը, պայմանագրերը, ցուցմունքների այն էջերը, որոնք ստորագրել են մեղադրյալները, որպեսզի հանրությունը ինքնուրույն համադրի ստորագրությունները ու տեսնի, թե ինչ տարբեր են դրանք:
Ասուլիսին ներկա «Վահե Ավետյան» հասարակական շարժման նախաձեռնող խմբի և «Պահանջում ենք պատժել Հարսնաքարում տեղի ունեցածի բոլոր մեղավորներին» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամները հանդես եկան հայտարարությամբ, նույնպես նշելով, որ նախաքննությունն ընթացել է կոպտագույն խախտումներով ու իրենք պայքարելու են մինչև վերջ, պահանջելու են պատասխանատվության ենթարկել բոլոր մեղավորներին: «Պահանջում ենք պատժել Հարսնաքարում տեղի ունեցածի բոլոր մեղավորներին» քաղաքացիական նախաձեռնությունը պահանջում է քրեական գործը դատարանի կողմից վարույթ չընդունել, միջնորդություններին ընթացք տալ ու սկսել նոր քննություն:
Իսկ «Վահե Ավետյան» հասարակական շարժման նախաձեռնող խումբն էլ առաջարկում է ստեղծել հանրային արդարության տրիբունալ, որը փորձելու է իրազեկել այս գործին վերաբերող իրական ընթացքի մասին:

Адвокаты комментируют ход дела по факту ЧП в ресторане «Арснакар». Недовольство юристов и гражданских инициатив
14:06 27/08/2012
Осуществляющий процессуальный контроль прокурор на прошлой неделе утвердил обвинительное заключение в отношении 6 обвиняемых в рамках уголовного дела по факту применения насилия на территории ресторанного комплекса «Арснакар» 17 июня с.г. Как сообщила 23 августа пресс-секретарь генерального прокурора Армении Сона Трузян, дело было направлено в суд общей юрисдикции административных районов Еревана Аван и Нор Норк для рассмотрения по существу.
Напомним, в результате ЧП в ресторане «Арснакар» ушел из жизни заведующий ЛОР-отделением Военного госпиталя Минобороны Армении, майор медицинской службы 33-летний Ваге Аветян. В деле есть еще четверо потерпевших. Отметим также, что все шесть обвиняемых являются сотрудниками данного ресторанного комплекса.
Однако сегодня адвокаты, представляющие интересы покойного В. Аветяна, Тигран Егорян и Лусине Акопян, заявили в ходе пресс-конференции о своем недовольстве ходом данного дела. По их словам, с 20 августа они представили в орган предварительного следствия свыше двадцати ходатайств, однако спустя всего несколько часов после получения следователь Рубен Мкртчян полностью их отклонил, отправив по почте «очевидно безосновательные решения». Юристы утверждают, что в тот же день, 20 августа, глава следственной группы Р. Мкртчян обвинительное заключение по делу направил в прокуратуру.
По словам Т. Егоряна, «прокуратура в свою очередь, обходя требования ст.267 Уголовно-процессуального кодекса РА, согласно которым адвокаты имеют право в течение 2-х дней обжаловать прокурору данное решение, на третий день после получения дела направила его в суд, не дожидаясь жалобы».
Адвокаты, представив инцидент, обратились также к проблеме полученных Ваге Аветяном травм, которые, согласно судебно-медицинскому заключению в материалах дела, были расценены как «тяжкий вред здоровью, приведший к смерти потерпевшего».
«Не соглашаясь с данным заключением, мы в числе прочих ходатайств потребовали от органа предварительного следствия назначить повторную экспертизу и уточнить, имеем ли мы дело с травмами, приведшими к смерти, или все же с несовместимыми с жизнью травмами. Орган предварительного следствия отклонил наше ходатайство», – отметил Т. Егорян.
По словам юристов, они представили также ходатайство о привлечении в качестве подозреваемого собственника ресторана Рубена Айрапетяна и проведения должного допроса, поскольку пятеро из 6 обвиняемых в этот день сопровождали его из Еревана в Севан и обратно. Данное ходатайство также было отклонено.
Адвокаты утверждают, что досудебное производство по делу проходило с многочисленными грубейшими нарушениями Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов. Но при этом они заявили, что будут бороться с этими нарушениями закона до конца, во всех республиканских и вне республиканских инстанциях.
Т. Егорян отметил, что в ближайшие дни будут опубликованы все документы, договоры, страницы показаний, подписанных обвиняемыми, чтобы общественность самостоятельно смогла сопоставить подписи и увидеть, что они различаются.
Другие участники пресс-конференции – представители инициативной группы общественного движения «Ваге Аветян» и гражданской инициативы «Требуем наказать всех виновников инцидента в „ Арснакаре”» – выступили с заявлением, также отметив, что расследование проходило с грубейшими нарушениями и они будут бороться до конца, требуя привлечения к ответственности всех виновных. Гражданская инициатива «Требуем наказать всех виновников инцидента в „ Арснакаре”» требует у суда не принимать дело к производству, дать ход ходатайствам и начать новое следствие.
В свою очередь, инициативная группа общественного движения «Ваге Аветян» предлагает сформировать общественный трибунал, который будет осведомлять о реальном ходе процесса по этому делу.