Ադրբեջանը որևէ մակարդակով չի մասնակցում Թեհրանում օգոստոսի 26-ին սկսված Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովին, որին անդամակցում է: Այս փաստը միանշանակ չի ընդունվել Ադրբեջանում:
Դիվանագիտական աղբյուրներից «Ազադլիգ»-ին հայտնի է դարձել, որ Ադրբեջանի իշխանության կողմից Չմիավորման շարժման հավաքն արհամարհելու պատճառն այնտեղ քննարկվելիք հարցերից մեկն է: Նշվում է, որ հավաքում կառույցին անդամակցող երկրները պետք է քննարկեն նաև իրար միջև առկա վիզային ռեժիմը փոխադարձաբար վերացնելու մասին հարցը: Իսկ սա հակասում է պաշտոնական Բաքվի որդեգրած դիրքորոշմանը:
Ադրբեջանի իշխանությունը դրական չի մոտենում այլ երկրների հետ վիզային ռեժիմը փոխադարձաբար վերացնելու առաջարկներին: Չնայած այն բանին, որ Իրանն ու Թուրքիան երկու տարի առաջ միակողմանիորեն վերացրել են Ադրբեջանի հետ վիզային ռեժիմը, պաշտոնական Բաքուն այդ ուղղությամբ փոխադարձ քայլ դեռևս չի կատարել: Wikileaks-ի տարածած գաղտնի նամակներում նշվում էր, որ Ադրբեջանի իշխանությունը խիստ զգուշանում է իրանցիների ազատ մուտք ունենալու հնարավորությունից, ինչի համար հրաժարվում է նաև Թուրքիայի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի վերացումից:
«Այժմ Իրանն առաջարկում է վերացնել Ադրբեջանի անդամակցած Չմիավորման շարժման բոլոր երկրների հետ վիզային ռեժիմը, ինչով մերկացվում է Ադրբեջանի իշխանության` այդ երկրի հետ վիզային ռեժիմը չվերացնելու անհիմն պատճառաբանությունները: Թեհրանի գագաթնաժողովին չմասնակցելը պաշտոնական Բաքվին հնարավորություն է տալիս խուսափել 60 երկրների հետ վիզային ռեժիմը վերացնելու հարցի քննարկումից», -գրում է «Ազադլիգը» և նշում, որ գագաթնաժողովի օրակարգում նման հարց մտցնելով` Իրանը դժվար կացության մեջ է դրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին:

В Азербайджане неоднозначно воспринято решение официального Баку не участвовать в саммите стран-членов Движения Неприсоединения, который проходит в Тегеране. Об этом из дипломатического источника стало известно газете «Азадлыг».
По словам источника, причина игнорирования саммита представителями властей Азербайджана – обсуждение странами-участниками вопроса взаимной отмены визового режима, поскольку данная инициатива противоречит официальной позиции Баку по этому вопросу.
Азербайджан негативно относится к вопросу отмены визового режима с другими государствами. И, даже несмотря на то, что Турция и Иран в одностороннем порядке отменили визовый режим с Азербайджаном еще два года назад, официальный Баку пока не выступил с ответным шагом. В секретной депеше, опубликованной в WikiLeaks, отмечается, что власти Азербайджана остерегаются предоставления возможности свободного въезда иранцам, из-за чего отказывают в этом праве и гражданам Турции.
«Сейчас Иран предлагает отменить визовый режим между всеми государствами- участниками Движения Неприсоединения, а это разоблачит необоснованные оправдания Азербайджана, отказывающегося от отмены визового режима с этой страной. Неучастие на саммите в Тегеране дает Баку возможность избежать обсуждений отмены визового режима с 60 государствами», – пишет «Азадлыг» и отмечает, что, включая в повестку саммита такой вопрос, Иран поставил президента Ильхама Алиева в сложное положение.