Նոբելյան մրցանակակիրները դասախոսություններ կկարդան Երևանում
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը և «Երիտասարդ կենսաբանների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունն իրականացնում են «Նոբելյան մրցանակակիրների հանրային դասախոսություններ Երևանում» ծրագիրը։ Ծրագրի շրջանակներում նոյեմբերի 2-6-ը Երևանում դասախոսություններ կկարդան անվանի գիտնականներ՝ «Ֆիզիոլոգիա և բժշկություն» անվանակարգում բրիտանացի Նոբելյան մրցանակակիր, ասպետ Թիմ Հանթը և «Քիմիա» անվանակարգում՝ Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մարտին Չալֆին: Երկու գիտնականների գիտական գործունեությունն առնչվում է մարդկության չարիք դարձած քաղցկեղ հիվանդության առաջացման դրդապատճառներին:
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության հաղորդմամբ, դասախոսությունները հիմնականում ուղղված են կենսաբժշկության, մոլեկուլային կենսաբանության և հարակից ոլորտներում ներգրավված երիտասարդ գիտնականներին և ուսանողներին:
Նոբելյան մրցանակակիրների դասախոսությունների կազմակերպման նպատակը ժամանակակից կենսաբժշկության և մոլեկուլային կենսաբանության նվաճումների ու խնդիրների ասպարեզում երիտասարդ գիտնականների տեղեկացվածության մակարդակը բարձրացնելն է, նրանց հնարավորություն տալ շփվել աշխարհահռչակ գիտնականների հետ։ Բացի այդ, ծրագրի միջոցով միջազգային գիտական հանրությանը կներկայացվի ՀՀ գիտական ներուժը, և բարձրացվի վերջինիս մրցունակությունը։

Нобелевские лауреаты выступят с лекциями в Ереване
Молодежный фонд Армении и общественная организация «Ассоциация молодых биологов» осуществляют программу «Общественные лекции Нобелевских лауреатов в Ереване». В рамках программы с 2 по 6 ноября в Ереване с лекциями выступят британский биохимик, лауреат Нобелевской премии в области медицины и физиологии 2001 года сэр Тим Хант и американский нейробиолог, лауреат Нобелевской премии по химии 2008 года Мартин Чалфи. Об этом сообщает пресс-служба Молодежного фонда Армении.
Согласно информации, научная деятельность обоих ученых связана с исследованием причин возникновения рака.
Отмечается также, что лекции в основном рассчитаны на молодых ученых и студентов, занятых в области биомедицины, молекулярной биологии и смежных областях.
Целью организации данных лекций является повышение уровня информированности молодых ученых о достижениях и проблемах современной биомедицины и молекулярной биологии, предоставление им возможности пообщаться со всемирно известными учеными. Кроме того, с помощью этой программы международному научному сообществу будет представлен научный потенциал Армении.