ԿԳՆ թեժ գիծն ավելի քիչ ահազանգեր է սկսել ստանալ
«Անցյալ տարվա ընթացքում ԿԳՆ թեժ գիծն ավելի քիչ ահազանգեր է ստացել, քան 2010-ին: Սակայն սա չի նշանակում, որ հասել ենք ինչ որ օպտիմալ մակարդակի: Տեսլականում ընդհանրապես չպետք է լինեն նման ահազանգեր: Անգամ ահազանգերի այս խիստ կրճատված ծավալն ինձ անհանգստացնում է, քանի որ այդ երևույթները դեռևս եզակի, բայց այնուհանդերձ ներկայցված են մեր կրթական համակարգում: Խոսքը գնում է հատկապես դրամահավաքության մասին»,-Երևանի և մարզերի ավագ դպրոցների տնօրենների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքով, օրենքով և կարգերով ծնողական կոմիտեն, հանրույթն իրավունք ունի ինքնուրույն որոշել` օգնում է դպրոցին, թե չի օգնում, իսկ պարտադրել ծնողներին գումար հավաքել` անընդունելի է: Նախարարը նշեց, որ պետք է հասկանալ, որ աշակերտները տարբեր ընտանիքներից են ու մեկի ծնողներին հեշտ է տալ էքսկուրսիայի համար հավաքվող 3000 դրամը, իսկ մյուսի ընտանիքին` ոչ: «Մենք չպետք է լրացուցիչ սոցիալական բեռ ստեղծենք մեր ազգաբնակչության, հասարակության համար»,- ընդգծեց կրթության ոլորտի պատասխանատու Արմեն Աշոտյանը:

К 1 сентября министр образования Армении вновь предупредил директоров школ о недопустимости денежных поборов
20:13 29/08/2012
По телефону горячей линии министерства образования и науки Армении в этом году поступило меньше сообщений, чем в 2010г., однако это не означает, что в системе достигнут оптимальный уровень: звонков в принципе не должно быть. Такое заявление сделал в ходе сегодняшней встречи с директорами старших школ Еревана и областей республики министр образования и науки РА Армен Ашотян.
По словам главы ведомства, особую обеспокоенность вызывают хоть и редкие, однако все же существующие жалобы на поборы в школах. Министр еще раз напомнил недопустимость принудительных денежных поборов в школах: пожертвования должны быть исключительно по доброй воле родителей.
Более того, подчеркнул А. Ашотян, следует помнить, что в школах учатся дети из семей с разной степенью социальной обеспеченности: кому-то несложно дать 3000 драмов на экскурсию, а для других – это проблематично.
«Мы не должны создавать искусственное социальное бремя для населения и общества», – резюмировал мысль глава Минобразования.