«Հրատապ է «Անհայտ կորածի մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումը»
Այսօր՝ օգոստոսի 30-ին, Անհայտ կորածների միջազգային օրն է, որը Հարավային Կովկասի երեք երկրներում առաջին անգամ նշվել է 2004 թ-ին Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Հարավային Կովկասի գրասենյակների կողմից:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի հաղորդմամբ, անհայտ կորածների և նրանց ընտանիքների խնդիրները լուծելու նպատակով դեռևս 2010 թ-ի մարտին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից նախաձեռնվեց «Անհայտ կորածի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մշակման աշխատանքները, որում ներգրավված էին մի շարք պետական կառույցների՝ ՀՀ Ազգային ժողովի, Նախագահի աշխատակազմի, պաշտպանության նախարարության, ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության, առողջապահության նախարարության, աշխատանքի և սոցիալական ապահովության հարցերի նախարարության, մարդու իրավունքների պաշտպանի, ինչպես նաև Միջազգային կարմիր խաչի կոմիտեի և Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչները:
Օրենքի մշակման աշխատանքներն ավարտվել են 2011 թ-ի ապրիլին, որից հետո այն պետք է քննարկվեր միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից վերջնականապես Ազգային ժողովում քննարկման դնելու նպատակով: Այնուամենայնիվ, օրենքի վերջնական ներկայացման վերաբերյալ որևէ առաջընթաց չկա:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը, ողջունելով «Անհայտ կորածի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մշակումը, միաժամանակ մտահոգություն է հայտնում, որ օրենքի բացակայության պայմաններում չլուծված են մնում անհայտ կորածների բազմաթիվ իրավական, սոցիալական, առողջապահական և այլ խնդիրներ:
Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի չկարգավորվածությունը, քաղաքացիների և զինծառայողների անհայտ կորչելու և գերեվարման փաստերը, նրանց ընտանիքների իրավական, սոցիալական, հոգեբանական, առողջապահական և այլ խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունը՝ գտնում ենք, որ առավել քան հրատապ է «Անհայտ կորածի մասին» ՀՀ օրենքի անհապաղ ընդունումը:

Международный день пропавших без вести. В Армении правозащитники призывают срочно принять новый законопроект
Сегодня, 30 августа, отмечается Международный день пропавших без вести. В связи с этим Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи заявляет, что начатая еще в 2010г. в Армении разработка проекта Закона РА «О пропавшем без вести» была завершена в апреле 2011г. и теперь его необходимо срочно принять.
Отмечается, что в разработке законопроекта принимали участие сотрудники аппарата Президента РА, парламента, Минобороны, Полиции, Службы национальной безопасности, министерств здравоохранения, труда и социальных вопросов, Офиса омбудсмена, Международного Комитета Красного Креста и собственно Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи.
Хотя законопроект был завершен год назад и после этого должен был пройти стадию межведомственных обсуждений для дальнейшего представления в парламент, однако, как отмечается в заявлении Ванадзорского офиса ХГА, прогресса по этой части пока нет, что вызывает обеспокоенность: ведь остаются нерешенными многочисленные правовые, социальные, здравоохранительные и другие проблемы пропавших без вести лиц.
С учетом неурегулированности карабахского конфликта, а также факты исчезновения и пленения граждан и военнослужащих, необходимости решения проблем их семей, Ванадзорский офис ХГА отмечает, что приветствует разработанный законопроект и подчеркивает, что его принятие носит более чем срочный характер.