Ռամիլ Սաֆարովի կողմից իրականացված ոճրագործությունը պաշտոնական Բաքվի պետական պատվերն էր: Անդրադառնալով հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին դաժանաբար սպանած Ռամիլ Սաֆարովին` Ադրբեջանին հանձնելու վերաբերյալ լուրերի ակտիվացմանը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Նազելի Վարդանյանը։
«Ամբողջ դատական գործընթացին ադրբեջանական պետությանը գործուն մասնակցություն է ունեցել: Հենց այս գործընթացի հետ կապված Բուդապեշտում բացվեց ադրբեջանական դեսպանատուն: Բոլոր դատական նիստերին մասնակցում էին Ադրբեջանի նորաբաց դեսպանատան, ինչպես նաև թուրքական դիվանագիտական ներկայացուցչության աշխատակիցները: Դա խոսում է այն մասին որ և Թուքիան և Ադրբեջանը շահագրգռված էին, որպեսզի Ռամիլ Սաֆարովը ազատվեր պատժից կամ ստանար ավելի մեղմ պատիժ: Անցած 8 տարիների ընթացքում ես վերջնականպես համոզվել եմ այն բանում, որ սա եղել է պետական պատվեր: Ռամիլ Սաֆարովը կատարել է պետական պատվեր»,- նշեց Նազելի Վարդանյանը, հավելելով , որ այս մասին պարզ վկայում են Ադրբեջանի պետական և հասարակական անձանց կողմից Ռամիլ Սաֆարովի հերոսացմանը ուղղված արտահայտությունները և պաշտոնական Բաքվի ձեռնարկած քայլերը:
«Ադրբեջանի ՄԻՊ Սուլեյմանովան ասում էր, որ Ռամիլ Սաֆարովը երիտասարդության լավագույն օրինակ է, Ալիևն ասում էր` հայերին պետք է սպանել Ղարաբաղում, ԵՄ ներկայացուցիչն ասում էր, որ նման բան կարող է լինել Եվրախորհրդարանում ևս, սակայն այս հիստերիան մամուլում փոխվեց Ռամիլ Սաֆարովի ազատազրկման դատավճռից հետո: Այս ողջ ժամանակահատվածում մենք տեսնում ենք, որ պետությունը չի դադարում միջամտել այս գործին, որևէ առիթ բաց չի թողել այս մասին խոսելու համար»,- նշեց փաստաբանը:
Փաստաբանը պարզաբանեց, որ խոսքը չի գնում էքստրադիցիայի մասին, քանի որ էքստրադիցիայի են ենթարկվում հետախուզման մեջ գտնվող անձինք: Այս դեպքում խոսքը վերաբերում է 1983 թ. Ստրասբուրգում ընդունված «դատապարտված անձանց փոխանցման» վերաբերյալ կոնվենցիային, որով և հնարավոր է դատապարտված անձանց փոխանցումը, մեկ այլ պետության: Ըստ փաստաբանի` այս կոնվենցիայի 8-րդ կետում նշվում է, որ եթե երկիրը դատապարտված անձին հանձնում է մեկ այլ երկրի, ապա հանձնող երկրի տարածքում դադարեցվում է դատավճռի իրականացումը, և դատապարտյալի ազատ արձակվելու հարցը ամբողջովին փոխանցվում է ընդունող երկրին:
Վերջինիս խոսքերով, նման պայմաններում անընդունելի է հայրենիքում ազգային հերոսի մակարդակի բարձրացված ոճրագործի հանձնումը Ադրբեջանին: « ՀՀ պետական մարմինները պետք է շարունակեն պայքարը և բոլոր միջոցները ձեռնարկեն` Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջան հանձնելը թույլ չտալու համար: Բոլորիս էլ պարզ է, որ Ադրբեջանում Ռամիլ Սաֆարովը պատիժը չի կրելու»,- նշեց փաստաբանը:
«Նույնիսկ Սաֆարովի փաստաբանը հայտարարում է, որ Ադրբեջանում հայ սպանելը հանցագործություն չէ: Այս պայմաններում Սաֆարովի հանձնումը Ադրբեջանին, նշանակում է ընդունած արդարացի դատավճռի ոտնահարում»,- հավելեց բանախոսը:
Իր հերթին, ասուլիսին ներկա «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը նշեց, որ Ադրբեջանում երբևէ, թե պետական և թե հասարակական մակարդակով որևէ անգամ չի ընդունվել, որ Ռամիլ Սաֆարովի գործածը հանցագործություն է:
Վերջինս խոսքերով, անհրաժեշտ է այս ոճրագործության պատասխանատու կողմ հայտարարել նաև ադրբեջանական պետությանը, քանի որ միջազգային իրավական դրույթներում ողղակի կերպով նշում է, որ եթե պետությանը իր քաղաքացու գործողություները ընդունում է որպես իրենը և չի ենթարկում դատապարտման, ապա
«միջազգային պատասխանատվության է կրում սույն արարքի համար»:
Լարիսա Ալավերդյանը նշեց, որ դեռևս չկա պաշտոնական տեղեկատվություն այն մասին, թե Ադրբեջանը Սաֆարովին փոխանցելու խնդրանքով պաշտոնապես դի՞մել է հունգարական կողմին, թե` ոչ:
Վերջինս կոչ արեց ՀՀ պետական կառույցներին հարցումով դիմել Հունգարական կողմին առ այն թե, արդո՞ք ներկայումս նմանատիպ գործընթաց, մեկնարկել է, թե` ոչ:
Լարիսա Ալավերդյանը տեղեկացրեց, որ ավելի քան 80 հասարակական կազմակերպություններ միացել են ստորագրահավաքին` պահանջելով բացառել Հունգարիայից Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիան: Ըստ նրա` այս կոչին միացել են առանձին անհատներ ևս:

Адвокат: Совершенное Рамилем Сафаровым преступление было государственным заказом
Совершенное Рамилем Сафаровым преступление было государственным заказом официального Баку. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявила представитель интересов семьи Гургена Маргаряна, адвокат Назели Варданян, комментируя информацию относительно передачи Азербайджану офицера Рамиля Сафарова, зверски зарубившего топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна в Будапеште в ходе прохождения курсов в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира».
«Власти Азербайджана принимали активное участие во всем судебном процессе. Именно в связи с началом этого процесса в Будапеште открылось посольство Азербайджана. Во всех судебных заседаниях принимали участие сотрудники этого посольства и турецкого дипломатического представительства. Это говорит о том, что и Турция, и Азербайджан были заинтересованы в том, чтобы Рамиль Сафаров избежал наказания или это наказание было смягченным. На протяжении последних восьми лет я окончательно убедилась в том, что это был государственный заказ», – отметила адвокат, добавив, что об этом свидетельствуют действия, предпринятые официальным Баку, и выражения, нацеленные на героизацию Сафарова.
«Омбудсмен Азербайджана Эльмира Сулейманова говорила, что Рамиль Сафаров является лучшим примером для молодежи. Ильхам Алиев в свою очередь заявлял, что армян надо убивать в Карабахе. Представитель Азербайджана в ЕС отмечал, что это может случиться и в Европе. Однако эта истерия в прессе стала меняться после оглашения приговора Рамилю Сафарову. За весь этот период мы видим, что власти не перестают вмешиваться в дело, не упуская ни одного повода для того, чтобы заявить об этом», – отметила юрист.
По словам Н. Варданян, речь идет не об экстрадиции, так как она возможна в отношении находящихся в розыске лиц, а о принятой в 1983 году в Страсбурге конвенции «о передаче осужденных лиц», которая предусматривает передачу осужденных лиц другому государству. Как отметила адвокат, в п.8 данной конвенции отмечается, что если одного государство передает осужденного другому, то на территории первой страны прекращается исполнение приговора и вопрос освобождения осужденного полностью передается принимающей стране.
В таких условиях, подчеркнула Назели Варданян, неприемлема сдача преступника Азербайджану, поскольку он на родине почитается едва ли не как национальный герой. «Государственные структуры Армении должны продолжить борьбу и предпринять все меры для того, чтобы не допустить сдачи Рамиля Сафарова Азербайджану. Всем ясно, что в Азербайджане Рамиль Сафаров не будет отбывать наказания», – сказала адвокат.
В свою очередь, исполнительный директор Фонда «Против правового произвола», первый Защитник прав человека РА Лариса Алавердян отметила, что в Азербайджане ни на государственном уровне, ни на уровне общественности никогда не признавалось, что содеянное Рамилем Сафаровым является преступлением. По ее словам, необходимо объявить ответственной за это преступление стороной и Азербайджан, так как в международных правовых положениях прямым образом указывается, что если государство признает действия, совершенные его гражданином, как свои и не привлекает его к ответственности, то оно берет на себя за это международную ответственность.
Лариса Алавердян добавила, что пока нет официальной информации о том, обратился ли Азербайджан официально к Венгрии или нет. Л.Алавердян также призвала власти Армении обратиться к венгерской стороне с целью узнать, начался ли такой процесс или нет.
Она сообщила, что свыше 80 общественных организаций и отдельные лица присоединились к сбору подписей, требуя исключить экстрадицию Рамиля Сафарова из Венгрии.
Предыдущие материалы: Многочисленные организации присоединяются к заявлению НПО Армении против экстрадиции Р. Сафарова в Азербайджан