Թուրքիան Անին ընդգրկել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային հուշարձանների ցանկում ներգրավելու նախնական ցուցակում
Թուրքիան Անին ընդգրկել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային հուշարձանների ցանկում ներգրավելու նախնական ցուցակում: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հաստատել է այդ ցուցակը, որի մեջ ընդգրկված է 35 հուշարձան: Իսկ թե, երբ Անին կընդգրկվի արդեն վերջնական ցուցակում, պարզ կդառնա առաջիկա տարիների ընթացքում: Այս մասին ասուլիսում ասաց ԻԿՕՄՕՍ-Հայաստան կազմակերպության նախագահ Գագիկ Գյուրջյանը` ընդգծելով, որ Անին այդ ցանկում ներկայացված է որպես հայկական:
Նա նշեց, որ այժմ Անի քաղաքում սկսվել են վերականգնողական աշխատանքներ: Սկզբում որոշակի թերություններով էին ընթանում վերականգնումները, ինչը հիմք հանդիսացավ, որ ԻԿՕՄՕՍ-Հայաստանը միջազգային լծակները օգտագործի, որպեսզի վերականգնման ժամանակ խորհրդակցեն հայ մասնագետների հետ` թերությունները բացառելու համար:
Գ. Գյուրջյանն ասաց, որ նախորդ տարի ԻԿՕՄՕՍ-ի 17-րդ գլխավոր ասամբլեայի ժամանակ ԻԿՕՄՕՍ-Հայաստանը ներկայացրել է մի բանաձև, ըստ որի Անիի Ամենափրկիչ եկեղեցու և Մայր տաճարի վերանորոգման աշխատանքներում ընդգրկել միջազգային փորձագետներ, որոնց թվում լինեն նաև հայ մասնագետներ: Ըստ նրա, թուրքական պատվիրակությունն ընդվզել է, սակայն ընդհանուր ճնշման տակ ընդունվել է այդ որոշումը: Այժմ այդ խումբը ձևավորման փուլում է:
Նրա տեղեկացմամբ, Անիում այժմ վերանորոգվում է 4 հուշարձան. Մայր Տաճարն ու Ամենափրկիչը մի ծրագրի շրջանակներում է վերանորոգվում (Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամ, Թուրքիայի մշակույթի նախարարություն), Աբուղամրեց եկեղեցին, Տիգրան Հոնենցի եկեղեցի, որն ավարտվել է նախորդ տարի:
Իսկ ինչո՞ւ է Թուրքիան սկսել վերջին տարիներին վերանորոգել հայկական հուշարձանները հարցին նա պատասխանց. «Իմ կարծիքով, ամեն երկիր իր քաղաքական նպատակներ է հետապնդում: Թուրքիան ունի իր քաղաքական նպատակները, ու եթե իր նպատակներին հասնելու համար ուզում է վերանորոգել հայկական հուշարձանները կամ պահպանել հայկական ժառանգությունը, պետք է օգտվենք այդ հնարավորությունից»,- ասաց Գ. Գյուրջյանը:

Турция включила город Ани в предварительный список Всемирного наследия ЮНЕСКО
Турция внесла город Ани в предварительный список кандидатов на включение в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Как сообщил на сегодняшней пресс-конференции президент организации ИКОМОС-Армения Гагик Гюрджян, Ани в этом списке представлен как армянский памятник.
По его словам, ЮНЕСКО уже утвердил предварительный список, в который включены 35 памятников. Когда Ани будет включен в окончательный список, станет ясно в течение ближайших лет.
Гагик Гюрджян отметил, что в настоящее время в городе Ани проводятся восстановительные работы. На начальной стадии в восстановительных работах были выявлены недостатки. В этой связи организация ИКОМОС-Армения была вынуждена использовать международные рычаги для того, чтобы в ходе работ учитывалось мнение армянских специалистов для исключения недостатков.
По словам А.Гюрджяна, в минувшем году на 17-й Генеральной Ассамблее ИКОМОС организация ИКОМОС-Армения представила проект резолюции, предлагающей включить в число специалистов, занимающихся восстановительными работами в Кафедральном соборе Ани и церкви Аменапркич, международных экспертов, в том числе и армянских специалистов.
Глава ИКОМОС-Армения рассказал, что проект резолюции вызвал возмущение турецкой делегации, однако был одобрен под общим давлением. В настоящее время идет процесс формирования группы международных специалистов.
Как сообщил Г.Гюрджян, сейчас в городе Ани проводится реставрация 4 памятников: Кафедрального собора, церкви Аменапркич, церкви Абугамрец и церкви Тиграна Онеци. При этом реставрационные работы в Кафедральном соборе и церкви Аменапркич проводятся в рамках одной программы (Всемирный фонд памятников, министерство культуры Турции).
Что касается того, почему, по его мнению, в последнее время Турция начала восстанавливать армянские памятники, Г.Гюрджян отметил: «Я считаю, что каждое государство преследует свои политические цели. У Турции тоже есть свои политические цели, и если для их достижения она хочет реставрировать армянские памятники или сохранить армянское историческое наследие, мы должны воспользоваться этой возможностью».