Սպարտակ Ղուկասյանին հնարավորությո՞ւն են տվել փախչել
ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզի վարչության պետ Կարեն Բաբակեխյանը հայտարարել է, որ Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի որդին` հետախուզման մեջ գտնվող Սպարտակ Ղուկասյանը, հատել է ՀՀ սահմանը և արդեն արտասահմանում է:
«Այդ ինչպե՞ս է ստացվել, որ նա հասցրել է «թռնել».- հարցնում է «Հայկական ժամանակը»:- Խնդիրն այն է, որ նրա նկատմամբ քրգործը հարուցվել է Գյումրիում տեղի ունեցած կրակոցների հետ կապված, որը տեղի է ունեցել օգոստոսի 24-ի լույս 25-ի գիշերը, բայց իրավապահները կրակոցների մասին «իմացել են» միայն օգոստոսի 28-ին`«ՀԺ»-ում տպագրված տեղեկատվությունից:
Այսինքն, Սպարտակ Ղուկասյանը մոտ 3-4 օր ունեցել է Հայաստանից հանգիստ, առանց շտապելու հեռանալու համար: Դժվար է հավատալ, որ իրավապահները չեն իմացել, որ հանրապետության երկրորդ քաղաքի կենտրոնում կրակել են: Ավելի հավանական է, որ լավ էլ իմացել են, բայց «ժամանակ են տվել», որ Սպարտակ Ղուկասյանը հեռանա, և դրանից հետո են սկսել ակտիվ գործողություններ` «գործը բացահայտելու» ուղղությամբ»:

Spartak Ghukasyan, the son of Gyumri Mayor Vardan Ghukasyan, has fled abroad, said Karen Babakekhyan, chief of Shirak region’s police, according to Haykakan Zhamanak.
The paper reminds that Spartak Ghukasyan is suspected of involvement in a recent crossfire incident in Gyumri. The incident took place early in the August 25 morning, while police “learned” of it on August 28, after Haykakan Zhamanak reported about the incident.
Thus Spartak Ghukasyan had 3-4 days to leave the country without haste. It’s hard to believe that police were not aware of the incident in the second-largest city in the country. It’s more likely that they knew it but “gave him time” to flee, to launch active operations for “investigating the case” only after he had fled.