Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի Լոռու մարզային կենտրոնը Վանաձորի Խանդակ թաղամասում նախաձեռնել է Ազատամարտիկների պուրակի հիմնումը։ Այս մասին հայտնում են հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Խանդակը Վանաձորի ամենախիտ բնակեցված թաղամասերից է. այն ունի մոտ 6000 բնակիչ։ Արցախյան հերոսամարտի ժամանակ այս թաղամասից զոհվել է 7 մարդ: Նրանց հիշատակին ստեղծվող այս պուրակը թաղամասի բնակչության համար կդառնա ուխտատեղի, իսկ նրանց հարազատների համար կլինի մխիթարանքի և աղոթքի մի յուրօրինակ վայր:
Արդեն սեպտեմբեր ամսին կմաքրվի տարածքը, կդրվի պուրակի հիմքը, կկառուցվի տաղավար, կտեղադրվի ազատամարտի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշաքար։ Հետագայում պուրակում կկառուցվեն խաղահրապարակներ, կտեղադրվեն մանկական կարուսելներ։ Պուրակի կառուցմանը կմասնակցեն Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի կամավորները, թաղամասի բնակիչները:
Վանաձորում Ազատամարտիկների պուրակի կառուցման ծրագիրը Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամն իրականացնում է ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում։

Мероприятия к 20-летию формирования ВС Армении продолжаются: в Ванадзоре откроется сквер Азатамартиков
10:21 31/08/2012
В рамках программы мероприятий к 20-летию формирования Вооруженных сил Армении в Ванадзоре состоится церемония основания сквера Азатамартиков (борцов освободительной войны в Нагорном Карабахе). Об этом сообщает пресс-служба центра Молодежного фонда Армении в Лорийской области.
Сквер будет находиться в самом многолюдном районе Ванадзора – Хандаке, откуда родом были 7 бойцов, скончавшихся во время карабахской воны.
В сентябре территория будет расчищена, будет размещен павильон и мемориальный камень в память азатамартиков. В строительстве примут участие добровольцы Молодежного фонда Армении, местные жители.