Հ. Մակուչյան. Պետք է պատիժ կրի և Ադրբեջանը, և Հունգարիան` մարդկության հանդեպ դրսևորած ցինիզմի համար
Ադրբեջանջի սպա Ռամիլ Սաֆարովի գործողություններից տուժած հայ սպա Հայկ Մակուչյանը խորհրդակցում է իրավաբանների հետ ու դիմելու է միջազգային ատյանների` իր շահերը պաշտպանելու համար: «Վստահ եմ, որ պետությունը ինձ կօգնի այս գործում»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հ. Մակուչյանը:
Նրա խոսքով, պետք է մանրամասն աշխատանք տարվի, լուրջ ուսումնասիրվի, նախքան դատարան դիմելը: «Բայց որ դիմելու եմ, դա հաստատ: Միգուցե կարիք լինի դիմելու Հաագայի դատարան, քանի որ սպանությունը կատարվել է ազգամիջյան հողի վրա. պարզապես Գուրգենը սպանվել է հայ լինելու համար»,- նշեց Հ. Մակուչյանը:
Նա ընդգծեց, որ պետք է պատիժ կրի և Ադրբեջանը, և Հունգարիան` մարդկության հանդեպ դրսևորած ցինիզմի համար:
Հիշեցնենք, որ 2004-ի փետրվարի 19-ին՝ առավոտյան ժամը 5:30-ին, քնած ժամանակ դաժանաբար կացնահարվեց 26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը: Հանցագործը ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովն էր: Նույն օրը ոճրագործը մահափորձ էր կատարել նաև Հայաստանի զինված ուժերի մեկ սպա Հայկ Մակուչյանի նկատմամբ, որը կանխվել էր: Նրանք երկուսն էլ մեկնել էին Հունգարիա սովորելու՝ մասնավորապես մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն Խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում անգլերեն լեզվի դասընթացներին:
Նրա կարծիքով, Ռ. Սաֆարովը քաղաքական որոշման հիման վրա է ազատ արձակվել: Հ. Մակուչյանն ասաց, որ Հունգարիան իր այս քայլով ցույց տվեց, որ կարելի է Եվրոպայում հանգիստ մարդ սպանել, եթե ունեն ֆինանսական միջոցներ: «Հունգարիան դարձել է հանցակից»,- նկատեց նա:

Пострадавший от действий Р. Сафарова Айк Макучян подаст иски в Евросуд против Азербайджана и Венгрии
13:20 01/09/2012
Пострадавший от действий азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова офицер ВС Армении Айк Макучян в настоящее время с юристами изучает возможность обращения в международные инстанции для защиты своих интересов.
«Уверен, что государство поддержит меня в этом деле», – заявил А. Макучян в ходе сегодняшней пресс-конференции.
По его словам, до обращения в суд необходимо провести детальную работу. «Несомненно, я подам в суд. Может возникнуть необходимость обратиться в Гаагский суд, поскольку убийство было совершено на этнической почве. Гурген был убит лишь потому, что был армянином», – отметил А. Макучян.
Он также сказал, что и Азербайджан, и Венгрия должны понести ответственность за проявленный в отношении человечества цинизм.
Как подчеркнул Айк Макучян, Венгрия своими действиями показала, что в Европе можно спокойно убивать человека, если у тебя есть финансовые средства. «Венгрия стала соучастником преступления», – считает А. Макучян.
19 февраля 2004 года утром в 05:30 лейтенант армянской армии Гурген Маргарян во сне был зарублен топором азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым. Оба военнослужащих в Будапеште проходили курсы английского языка в рамках программы НАТО «Партнерство во имя мира». 13 апреля 2006 года Р.Сафаров был осужден на пожизненное лишение свободы без права на амнистию в течение первых 30 лет.
В тот же день, 19 февраля 2004г. Р.Сафаров совершил попытку убийства проходящего те же курсы Айка Макучяна, что было предотвращено.
31 августа 2012 года Р. Сафаров был экстрадирован властями Венгрии в Азербайджан и сразу же был помилован указом президента И.Алиева.